“Avrasya'da Bugün” gazetesi yayın hayatına başladı

4

Rusya ve Türkiye arasında siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanda gelişen ilişkiler basın dünyası ile de destekleniyor. Avrasya coğrafyasında barış ve istikrara katkı amacı ile yola çıkan "Avrasya'da Bugün" gazetesi yayın hayatına başladı. Aylık olarak yayınlanması planlanan gazete, Rusça olarak basılacak. Gazete Moskova'da faaliyetlere başlayan Avrasya Diyaloğu Vakfı'nın aylık yayın organı olarak Rusça olarak basılacak.

Moskova'da President Otel'de akademisyenler, gazeteciler, siyasetçiler, sanatçılar, sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve bürokratlar Avrasya'da Bugün (Evraziya Segodnya) gazetesinin tanıtım toplantısı için bir araya geldi. Tanıtım toplantısında konuşan davetliler, Avrasya'da kültürler arası diyalog, halkların birbiri ile kaynaşması ve barış ortamının sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

Aralarında Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federal Konsey üyesi Aslanbek Aslahanov, Türkiye Moskova Büyük Elçiliği Ticaret Müşaviri Atilla Kızılarslan, 'Avrasya Ticari Konsey' Sorumlu Sekreteri Vladimir Fitin, Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Enstitüsü Müdürü Mihail Meyer ve Rusya Avukatlar Barosu Başkanı Hukuk Profesörü Gasan Mirzoyev gibi isimler yer aldı.

Katılımmcılar Avrasya'da 'Avrasya Bugün' gibi gazeteye büyük ihtiyacın duyulduğunu belirterek kaliteli analitik yazılarıyla bu eksikliğin giderilmesi ve bölgede diyalog adına önemli rol oynaması temennisinde bulundu.

Gazete halklar arasında köprüler inşa edecek

“Diyalogu kurarak halklar arasında dostluk köprüleri inşa etmek” sloganı ile yola çıkan gazete, Rusya ve Türkiye üst düzey yetkililerinin elde ettiği ve sağladığı anlaşmaları, sivil toplum düzeyinde de yerine getirmeyi ana hedef olarak belirledi. Ayrıca gazete sadece Rus-Türk işbirliğinin artırılması değil, aynı zamanda da burada faaliyet gösteren Türk işadamlarının ve Türkiye’de yaşayan Rus işadamlarının ve vatandaşlarının menfaatlarini korumayı amaçlıyor.

Gazetenin yayın hayatına başlamasını  Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Türkiye’ye ziyareti ve Türkiye Cumhuriyeti ve Sovyet Rusyası arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 90. yıl dönümüne rast gelmesini anlamlı bulduğunu belirten gazetenin kurucularından ve Genel Yayın Yönetmeni Görevini yürüten Kamilcan Kalandarov, “Biz de bu gibi tarihi, anlamlı olaylardan ve gelişmelerden yola çıkarak ortak bir gazetenin çıkarılmasına karar verdik. Günümüzün Avrasya çoğrafyasında Rus okuyucu kitlesine yönelik böyle bir gazetenin yayın yapması önemlidir." diye konuştu.

Toplantıya katılan Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstütüsü Başkanı Dmitri Vasilyev de Rusya Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesini kendisini çok sevindirdiğini ifade etti. Vasilyev, “Bugün yayın hayatına başlayan gazetenin ilk sayısını inceledim. İnanın gazetenin içindeki yazılar Rus okuyucuların ilgisini çekecek türden. Arkadaşlara teşekkürlerimi ileterek başarılar diliyorum ve bu gibi faaliyetlerin ikili ilişkilere önemli katkı sağlayacağından eminim.” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda kültür alanında da yaşanan gelişmeler de fevkalade ilerlediğini belirten Vasilyev Topkapı  Sarayı’nda Kremlin müze eserleri ve aynı şekilde Kremlin sarayında Osmanlı padişahlarının sergilerini hatırlattı.  Vasilyev, "Bilim alanında çok çok olumlu gelişmeler var. Sadece bu yılda iki ülke ilişkileriyle beş uluslararası konferans yapıldı. Her ülke bilim adamlarının karşılıklı olarak bu konferanslara katılması çok yüksek değerlendirildi. Ayrıca tarih ve dil bilimi başta olmak üzere ortak bilim projelerimiz de var. Örneğin Türkiye ile Gök Türklere ait bilimsel çalışmalar için Sibirya müzelerindeki eserleri incelemeyi planlıyoruz. Ve ülkelerimiz siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve insani ilişkilerin artırılması için medya kuruluşlarına da büyük görev düşüyor." dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

Dmitri_Vasilyev1 Kamilcan_Kalendorov
Kamilcan_Kalendorov_2 toplanti1
toplanti2 toplanti5