Kırgızistan, Rusya'dan barış gücü istedi

0

Kırgızistan Geçici Hükümet Başkanı  Roza Otunbayeva ülkenin güneyinde durdurulamayan etnik çatışmalarda destek sağlaması için Rusya'dan barış gücü askeri istedi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i telefonla arayan Otunbayeva, güneyde olayların kontrolden çıktığını dışardan desteğin zorunlu olduğunu söyledi.

Otunbayeva yaptığı değerlendirmede, "Önceki gün akşamdan bu yana bölgede durum kontrolden çıktı. Olayların kontrol altına alınabilmesi dışarda askeri birliklere ihtiyacımız var. Bu gerekçe ile Rusya'ya yöneldik." ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'e mektup gönderdiklerini ifade eden Kırgızistan Geçici Hükümet Başkanı Otunbayeva, kendisinden bölgeye barış gücü askeri göndermesini istediklerini söyledi. Bişkek'in talebi ile ilgili Moskova'dan henüz bir açıklama gelmedi.

Kırgızistan'ın güney bölgesi Oş  kentinde iki gündür Özbek etnik topluluğu ile Kırgızlar arasında süren çatışmalarda en az 50 kişi hayatını kaybederken 700'den fazla kişi de yaralandı. Doktorların güvenlik nedeni ile yaralılara müdahalesi zorlaşırken, hastanelerde gıdaların tükendiği tüm market ve dükkanların da kapalı olduğu bölgeden gelen haberler arasında. Bozuk olan ve güvenliği sağlanamayan yollar nedeni ile Oş kentine gıda ürünlerinin girişinde de sorunlar yaşanıyor. Kadın ve çocuklardan oluşan Özbek grupların Özbekistan sınırına doğru hareket ettiği belirtiliyor.

Olayların patlak verdiği Oş  bölgesinde devrik Kırgız lider Kurmanbek Bakiyev'in etkinliği sürüyor. Geçici hükümet bölgede olağanüstü hal ilan ederken, sokak çatışmalarını kontrol altına alması imkansız hale geldi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan