Rusya, Kırgızistan'a barış gücü askeri göndermeye sıcak bakmıyor

3

Kırgızistan'ın güneyinde devam eden ayaklanmaların bastırılmasında Bişkek Geçici Hükümet'inden gelen barış gücü talebine Moskova olumlu cevap vermedi. Rusya Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Natalya Timakova, bögede yaşanan sorunların iç çatışma olduğunu, soruna müdahalede Rusya'nın doğrudan katılım için aceleci olmayacağını söyledi.

Rus barış gücü askerlerinin bölgeye gönderilmesi ile ilgili soruyu yanıtlayan Timakova, "Bu bir iç çatışma. Rusya bu konuda hemen müdahil olacak şartları görmüyor." dedi. Kremlin sözcüsü Rusya'nın insani yardım yapmaya devam edeceğini da ifade etti.

Medvedev'in konunun Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nde müzakere edilmesi için öneride bulunduğunu kaydeden sözcü, örgüt bünyesinde herhangi bir barış gücü  askeri gönderme kararının çıkması durumunda bunun Birleşmiş  Milletler'le işbirliği içinde ancak mümkün olabileceğini kaydetti. Medvedev, KGAÖ bünyesindeki askerlerin iç çatışmalara da müdahalede kullanılmasının örgüt yapılanmasına uygun olmadığını ifade etmişti.

Kırgızistan'ın güneyinde devam eden olaylarda farklı kaynaklara göre ölü sayısı  200'e kadar ulaştı. Bölgede kontrolün kaybedildiğini ifade eden Geçici Hükümet Başkanı Roza Otunbayeva, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak destek istedi. Otunbayeva bölgeye barış gücü askeri göndermesi için Rusya Devlet Başkanı Medvedev'e de bir mektup gönderdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan