Kırgızistan'dan 75 bin Özbek mülteci kaçarak Özbekistan'a sığındı

6

Kırgızistan'ın güney bölgesin Oş'ta üç gündür devam eden etnik çatışmalar Celalabad kentine de sıçradı. Kırgız ve Özbekler arasında devam eden çatışmalarda ölü sayısı 97'ye ulaşırken 1247 de yaralı var. Yerel kaynaklar ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini, sabah saatlerinde ateşe verilen sadece bir Özbek köyünde 30 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İki kentte sokaklarda dolaşan eli silahlı maskeli kişilerin dükkanları ve kamu binalarını ateşe verdiği, yağmala yaptıkları kaydediliyor.

Tam bir kaosun yaşandğı bölgede Özbek asıllı vatandaşlar ise komşu ülke Özbekistan'a doğru yola çıkmış durumda. On binlerce çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan grupların açılan sınırlardan Özbekistan'a giriş yaptığı kaydedilirken, Özbek makamları göçmen sayısının 75 bine ulaştığını duyurdu. Özbekistan Olağanüstü Hal Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sınırlar mülteciler için açıldı. Aralarında açılan ateş sonucu yaralananlar da var." dedi.

Kırgızistan Geçici Hükümeti bölgede olağanüstü hal ilan ederken, saat 18:00'dan sonra sokağa çıkmak yasaklandı. Görgü tanıkları silah seslerinin susmadığını, iki şehirde de yangınların devam ettiğini belirtiyor. Doğalgaz vanalarının kapatıldığı şehirde, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlar da kısıtlı olarak karşılanıyor. Yollarda güven olmaması nedeni ile bölgede gıda sorunu yaşanıyor.

Bölgede güvenliğin sağlanabilmesi için Kırgız hükümeti 50 yaşına kadar olan erkekleri silah altına almaya çağırırken, gönüllü birlikler de bölgeye sevk ediliyor. Geçici hükümetin barış gücü talebine karşı çıkan Moskova, bölgede bulunan Kant askeri üssünün güvenliğini sağlamak için 300 ek komando birliği gönderdi. Rusya, Nisan ayında da bölgeye 150 asker göndermişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-692635-gocmen1 RIA-692635-gocmen2 RIA-692635-gocmen4