Medvedev Kırgız liderle görüştü, düzenin bir an önce sağlanmasını istedi

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kırgızistan'ın güneyinde devam eden etnik çatışmalarla ilgili geçici hükümet Başkanı Roza Otunbayeva ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Medvedev Kırgız liderden bölgede düzenin bir an önce sağlanmasını ve güven ortamının oluşturulmasını istedi. Kırgızistan Sağlık Bakanlığı verilerine göre bölgede Özbek ve Kırgız'lar arasında devam eden çatışmalarda ölü sayısı 100'ü aştı.

Kremlin Basın Sözcüsü Natalya Timokova yaptığı açıklamada, "Rusya Devşet Başkanı  telefon görüşmesinde bölgede güven ortamının bir an önce sağlanmasını  istedi. İnsanların ölümüne neden olan etnik savaşın en kısa sürede durdurulmasını talep etti." dedi.

Özbek nüfusun yoğunlukta olduğu Oş kentinde başlayan çatışmalar, Celalalabad'a da yansımış durumda. Ülkenin güneyinde maskeli gruplar ellerinde silah, bıçak ve sopalarla kaos oluşturmaya devam ediyor. Olağanüstü hal ilan edilen bölgeye ek askeri birlikler sevk edilmiş durumda.

Medvedev görüşmede Kırgız lidere, Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün sekreterya seviyesinde pazartesi günü konuyu gündeme alacağını söyedi. Kırgız temsilcilerin de katılması ile bölgede istikrar ortamının sağlanması için yapılması gereken çalışmalar ele alınacak.

Kırgız sivil toplum örgütleri Rusya'dan yardım istedi

Kırgızistan geçici hükümetinin Rusya'dan barış gücü asker talebine olumsuz cevap gelmesinin ardından, 67 sivil toplum kuruluşu Moskova'dan bölgeye barış gücü askeri göndermesini talep etti. Rusya yönetimine mektup gönderen Kırgız örgütler, "20 milyondan fazla etnik grupların yaşadığı Fergana Bölgesi'nde çatışmaların artmaması için Rus askerinin Kırgızistan'a gelmesini istiyoruz. Tarihimizin zor dönemlerinde her zaman Rusya yardım elini bölgeye uzatmıştır." denildi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan