KGAÖ bölgeye barış gücü göndermeyi müzakere etti

16

Avrasya'da Rusya'nın öncülüğünde faaliyet gösteren Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü  (KGAÖ) bugün Moskova'da bir toplantı gerçekleştirdi. Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev zirvede bölgeye barış gücü askeri gönderilmesi dahil tüm alternatifleri değerlendirdiklerini söyledi. Alınacak önlemlerin en kısa sürede koordine edileceğini ifade eden Rus yetkili, "KGAÖ liderlerine sunulacak önlem paketinde uzlaşı sağladık." ifadelerine yer verdi. KGAÖ'nün bölgeye herhangi bir barış gücü askeri göndermesi durumunda bunun Birleşmiş Milletler'le irtibatlı bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor.

100 bine yakın Özbek sınırı  geçerek Özbekistan'a sığınırken, kardeş kavgasında ölü sayısı 118'e, yaralı sayısı da bin 500'e ulaştı. Hastanelerde acil kan ve tıbbi malzeme ihtiyacı olduğu belirtilirken, marketlerin kapalı olması nedeni ile bölgede gıda sorunu yaşanıyor. Özbekistan'ın Andican vilayetinin Kırgızistan sınırında bulunan Hocabad, Calakuduk, Korgantepe, Bulakbaşı, Hanabad, Pahtabad ve Marhamat ilçelerinde oluşturulan 50'den fazla kampta Özbek battaniye ve sıcak yemek verilmeye çalışılıyor.

5,5 milyon nüfusun bulunduğu Kırgızistan'ın yaklaşık yüzde 14'ünü Özbek etnik topluluk oluşturuyor. Fergana bölgesinde yer alan Oş ve Celalalabad kentlerinde ise Özbek ve Kırgız nüfuslar eşit durumda. 1990'da bölgede gerçekleşen etnik çatışmalarda binden fazla kişinin ölmesinin ardından Eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov bölgeye Sovyet askeri birliklerini göndermişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan