Rusya, Avrupa ve İsrail’den 10 milyar euroluk silah alıyor

6

Moskova Stratejik ve Teknoloji Analizler Merkezi, Rusya Savunma Bakanlığı’nın 5-6 yıl içinde Avrupa ve İsrail’den 10 milyar euroluk silah almayı planladığını kaydediyor. Merkez uzmanları öncelikle iki yıl içinde Savunma Bakanlığı yetkililerinin dört milyar euroluk silah anlaşması imzalayacağını belirtiyor.

Örneğin Fransa’dan yaklaşık 1,5 milyar euro tutarında Mistral tipli dört uçak gemisinin satın alınmasıyla ilgili ön anlaşma sağlandı. Geçtiğimiz hafta Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Fransa ziyaretinde Mistral uçak gemisi konusunu da ele aldı.

Ayrıca İtalyan Iveco şirketiyle yapılan anlaşma çerçevesinde de Rusya İtalya’dan yaklaşık 1,5 milyar euroluk üç bin adet LMV (Light Multirole Vehicle) tipli zırhlı araç Rus şirketle birlikte üretilecek. Rus KamAZ şirketi deneme için İtalyan zırhlı araçları ile ilgili çalışmalara başladı. Deneme 2010 yılının kış aylarında yapılırken, o sıralarda “Rusya, İtalya’dan LMV tipli zırhlı araçlar alacak” yönünde basında çıkan haberleri Rus Savunma Bakanlığı yalanlamıştı. Fakat Rus Vedomosti gazetesine göre, Mayıs ayında Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov İtalyan zırhlı araçları alacaklarını doğruladı.

Vedomosti gazetesine göre, Rusya “İsrail Havacılık Sanayisi” (IAI) adlı İsrail şirketiyle de sözleşme imzaladı. Sözleşme gereği, Rusya İsrail’e ait pilotsuz casus uçakları kendi topraklarında üretebilme iznine sahip olacak. Daha önce Rusya İsrail’den bu tür uçakları 300-400 milyon dolarlık anlaşmayla direkt almayı planlıyordu. Fakat daha sonra müzakere süreci askıya alınmıştı.

Ayrıca, Fransız Thales ve Safran şirketleriyle de 300 milyon euroluk sözleşme imzalayan Rusya bu kontrakt çerçevesinde askeri istihbarat GRU için yeni askeri elbise donatımı ve teknolojisi almayı planlıyor. Rus uzmanlara göre başka Fransız ve Alman firmalarıyla da zırhlı araç satın alınmasıyla ilgili sözleşmelerin imzalanması da bekleniyor. Böylece Rusya’nın 5-6 yılda toplam 10 milyar euroluk silah satın almayı planladığı kaydediliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan