Boğaz için seferberlik

2

Meksika Körfezinde meydana gelen çevre felaketi Türkiye'yi de harekete geçirdi.

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen 14’üncü Uluslararası Ekonomi Forumu, dün Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in açılış konuşmasıyla başladı. İki gün sürecek foruma Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve çok sayıda bakan ve üst düzey yönetici katılıyor. Forum öncesinde gazetecilerle bir araya gelen Bakan Yıldız, Rusya ile önemli projeler yürüttüklerini, nükleer santral ve Samsun -Ceyhan Petrol Boru hattı projesinin Rusya ile ilişkilerde ‘stratejik’ önemi olduğunu söyledi.

SEYİRCİ KALAMAYIZ

Meksika Körfezi’nde yaşanan çevre felaketinin Türk boğazlarındaki yoğun tanker trafiği nedeniyle kaygıları artırdığını kaydeden Bakan Yıldız, “İstanbul Boğazı’nda artan tanker trafiğine seyirci kalamayız. Bu noktada Samsun-Ceyhan boru hattı projesi önem kazanıyor” dedi. Boğazlardaki tanker trafiğinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, “Bu ayın sonunda Transneft, Exxon, TOTAL, BP olmak üzere Karadeniz üzerinden petrol taşıyan 12 büyük petrol şirketi ile İstanbul’da görüşeceğiz. Boğazlardaki durumu enine boyuna görüşmeliyiz. Boğazlardaki riskleri minimize etmek ve çevreyi öne almak için yapılacak toplantıyı önemsiyorum” diye konuştu. Rusya’nın, uzun süredir devam ettirdiği katı tutumu terk ederek Türkiye’nin boğazlara ilişkin ekolojik kaygılarına destek verdiğini anlatan Yıldız, “Artık Rusya’nın endişelerimizi paylaştığını görüyoruz” dedi.

İtalya’ya gaz Türkiye üzerinden gidecek

Türkiye-Yunanistan-İtalya Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (ITGI) şirketlerarası mutabakat zaptı BOTAŞ, EDİSON ve DEPA tarafından önceki akşam Ankara’da imzalandı. Eneri Bakanı Taner Yıldız, ITGI ve Nabucco’nun birbirine değil tamamlayıcı proje olduğunu söyledi.

AB İran gazını görmezden gelemez Bakan Yıldız, AB’de bazı ülkelerin, Birleşmiş Milletler’in İran’a uygulamaya başladığı yaptırımları, petrol ve doğalgaz sektörlerini içerecek biçimde genişletme girişimlerini değerlendirirken, “Bu başlıkların eklemesi en çok AB ülkelerine zarar verir” dedi. Doğalgazda kaynak ülkelerin artmasının piyasada rekabeti artıracağını ve fiyatları düşüreceğini kaydeden Yıldız, “İzlenen politikanın gözden geçirileceğine inanıyorum. Dünyanın en büyük ikinci gaz rezervine sahip ülkeyi görmezden gelme ticari olarak doğru yaklaşım değil” diye konuştu.

Kaynak: Fırat GAZEL / ST. PETERSBURG - BUGÜN