Kırgızistan için 71 milyon dolar çağrısı

0

Kırgızlarla Özbekler arasında çıkan çatışmalar nedeniyle sarsılan Kırgızistan'a yardım için Birleşmiş Milletler, 71 milyon dolar  yardım çağrısı  yaptı. Rusya, ülkenin stratejik bölgelerini korumak için asker gönderiyor

Akşam gazetesinin yaptığı  habere göre Birleşmiş Milletler, 11 Haziran gecesi patlak veren ve 5 gün boyunca devam eden Özbeklerle Kırgızların çatışmaları  nedeniyle Kırgızistan'a yardım eli uzatılması için uluslararası  toplumdan 71 milyon dolarlık acil yardım talebinde bulundu. Genel Sekreter Ban, Afrika dönüşünde düzenlediği basın toplantısında, BM'nin, çatışmalar nedeniyle 400 bin kişinin yerlerinden olduğu Kırgızistan için uluslararası topluma başvurarak, 71 milyon dolarlık yardım çağrısında bulunduğunu duyurdu. Ban, Kırgızistan'da yağmalama nedeniyle gıda, su, erzak, elektrik sıkıntısı yaşandığını, hastanelerde tıbbi malzemenin azaldığını, insanların hareketlerinin de kısıtlı olduğunu söyledi. Kırgızistan içinde 300 bin insanın yerinden olduğunu bildiren Ban, 100 bin kadar kişinin de sınırdan Özbekistan'a geçtiğini ve bunların 80 bininin Özbekistan'da mülteci kamplarında yaşadıklarını, on binlerce insanın da sınırı geçmek için beklediğini ifade etti. Kırgızistan'ın güneyinde silahlı çatışmalara sahne olan Oş kentinin harabeye döndüğü belirtiliyor.

Rusya'dan asker

Celalabad ve Oş'taki çatışmaların Bişkek'e kaymasından endişe eden Kırgızistan Geçici Yönetim sonunda Rusya'dan aradığı desteği buldu. Geçici yönetimin başbakanı  Roza Otunbayeva, Rus askerlerinin stratejik bölgeleri korumak için asker göndereceğini açıkladı. Ancak, ne kadar Rus askerinin ülkeye gönderileceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

ABD temsilcisi Bişkek'te

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı  Robert Blake, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki temasları çerçevesinde geçici hükümetin başkanı Roza Otunbayeva ile görüştü. Özbekistan'ın Andican kentinde Özbek mülteci kamplarını ziyaretinin ardından Bişkek'e gelen Blake, Otunbayeva ile Özbekistan'ın Fergana Vadisi'ne sığınan mültecilerin durumunu ele aldı. Blake, Amerikan yönetiminin bölgedeki insani sorunların giderilmesi için maddi yardımda bulunacağını belirtti.  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, önceki gün yaptığı basın toplantısında, Kırgızistan'daki geçici hükümetin desteklenmesi gerektiğini söylemişti.

Davutoğlu Kazakistan yolcusu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu önceki gün Kazakistan'ın başkenti Astana'ya iki günlük  çalışma ziyareti için gitti. Bugün Kazakistan Cumhurbaşkanı  Nursultan Nazarbayev ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev ile görüşmesi beklenen Davutoğlu, başta Kırgızistan'da yaşanan olaylar olmak üzere bölgesel konuları ele alacak.

Editör: Haberrus.