Kırgızistan'da hayat normale dönüyor

7

Kırgızistan'nın güneyinde 10 Haziran'da başlayan olayların ardından hayat normale dönüyor.

Zaman gazetesinin Oş  şehrinde bulunan muhabiri Mehmet Ali Poyraz çetelerin kol gezdiği sokaklarda askerler kontrolü ele geçirmeye başlarken, Oş kentinin bazı Özbek mahallelerine ise hâlâ girilemediğini bildirdi.

Girişlere barikat kuran Özbekler'in can güvenlikleri sağlanıncaya kadar dışarı çıkmayacaklarını söylüyor. Çatışmalarda şehir dışına kaçan halk, evlerine geri dönmeye başladı.

Etnik çatışmanın olduğu sıra Kırgızistan'da ilginç olaylar da yaşandı. Oş şehrinde müteahhitlik yapan Abdulvahab Nurbayev, 70 kişilik Türk grubunu kendi evine götürerek misafir etmiş. Nurbayev, çatışmaların başladığı gün Türk ailelere nasıl yardım ettiğini şöyle anlatıyor: "Çatışmaların yaşandığı gece Oş Sebat Kız Lisesi'nde okuyan kızım bana öğretmenlerini çok merak ettiğini söyledi. Ben de düşündüm. O insanlar Türkiye'den gelip bizim çocuklarımıza anne, baba gibi ahlak öğretiyorlar. Onları yüzüstü bırakamazdım."

Görgü tanıkları  ve yetkililer, olayların çok iyi hazırlanmış provokasyon olduğunu savunuyor. Çatışmalarda yakalanan keskin nişancılardan farklı ülkelerin pasaportlarının çıktığı bildiriliyor. Zaman'a konuşan eski KBB Güney Kırgızistan sorumlusu İban Verdi Celilov, olayların provokasyon olduğuna dair delillerin poliste olduğunu belirtiyor. Eşzamanlı saldırılar için önce Özbek halkının kışkırtıldığını ve daha sonra olaylara tepki vermesi için Kırgız halkının galeyana getirildiğini savunuyor.

Editör: Haberrus.