Rusya Belarus’a yönelik doğalgazı kesti

1

Rusya Belarus’a yönelik doğalgaz sevkiyatını yüzde 15 kısıtladı. Medvedev daha önce Belarus’un 200 milyon dolarlık doğalgaz borcunu ödemesi için beş günlük süre tanımıştı. Rus dev doğalgaz şirketi Gazprom Başkanı  Aleksey Miller’le görüşen Medvedev, ödemelerin yapılmaması durumunda hukuki işlemlerin başlatılması talimatında bulunmuştu. Şimdilik yüzde 15’lik oranda doğalgazı kesen Rusya daha sonra bu rakamı yüzde 85’e çıkarmayı planlıyor.

Rus NTV televizyon kanalına konuşan Gazprom Başkanı Miller, 21 Haziran tarihinde saat 10.00 (Moskova saatiyle) itibariyle Belarus’a yönelik doğalgaz sevkiyatının yüzde 15’ni kısıtladıklarını açıkladı. Miller, “Rusya Belarus’a yönelik doğalgaz sevkiyatının kısıtlamasıyla ilgili yürürlüğü başlattı.” dedi. Miller daha sonra sevkiyatı yüzde 85 keseceklerini de belirtti.

Medvedev: Borç yağ, peynirle ödenmez

Belarus ve Rusya arasında doğalgaz borcunu ödenmesiyle ilgili görüşmelerden hiçbir sonuç çıkmadığı  da kaydedildi. Sabah saatlerinde konuyu görüşmek için biraraya gelen Gazprom Başkan Miller Medvedev’e, “Belarus borcu olduğunu itiraf idiyor, ama bunu makine ve başka ürünlerle ödemeyi teklif ediyor.” diye bilgi sunarken Rusya Başkanı, “Rusya mevzuatı gereği yabancı ödemeler yabancı dövizle ödenmeli. Gazprom’a borç börek, yağ, peynir ve ürünlerle ödenmez.” diyerek sevkiyatın sınırlandırılmasını istedi.

Cumartesi günü St.Petersburg kentinde Miller ile Belarus Enerji Bakanı Aleksandr Ozertsov arasında yapılan görüşmelerden de hiçbir sonuç çıkmadı. Rus basınına görüşmeyi değerlendiren Miller, “Hiçbir netice çıkmadı. Biz ayrıldık, nereye gittiler ben de bilmiyorum. Futbol dilinde bu ofsayt oluşturulmasındaki başarısız bir girişimdir.” dedi.

Rusya ve Belarus petrol transit geçişleri konusunda da sorunlar yaşıyor. Minsk üçüncü ülkelere çıkış için gümrük birliği uygulaması çerçevesinde vergilendirme yapılmamasını isterken, Moskova üçüncü ülkelere satış yapılacak petrol ürünlerinin gümrük uygulamasına dahil olmasını istiyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan