Kırgızistan'da sağduyu kazandı, halkın yarıdan fazlası sandığa gitti

2

Kırgızistan'da etnik çatışmaların ardından bugün sandığa giden halk ülkenin geleceğine oy verdi. Başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçiş ve Geçici hükümetin güven oyuna dönüşen referanduma katılım yüzde 53,12'ye ulaştı. Yerel saatle 18:00'da Kırgızistan Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada en yüksek katılımın Bişkek yakınlarında bulunan Çuy bölgesinde yüzde 67,7 olarak gerçekleştiği, en düşük katılımın da Celalabad kentinde yüzde 41,32'de kaldığı kaydedildi.

Otunbayeva katılımın yüzde 50'inin üzerinde gerçekleşmesi durumunda bunun büyük bir başarı  olacağını açıklamıştı. Sandıklar kapanıncaya kadar katılımın yüzde 60'lara ulaşabileceği değerlendirmesi yapılıyor. 11 Haziran'da patlak veren etnik çatışmaların merkezinde yer alan Oş kenti ve çevresinde ise katılım yüzde 45'leri aştı.

Referandumdan yüzde 50'nin üzerinde 'evet' çıkması halinde anayasa değişikliği kabul edilecek ve Geçici Hükümet Başkanı Roza Otunbayeva'nın görev süresi 31 Aralık 2011'e kadar yasal hale gelmiş olacak. Sakin geçen oy verme sürecinde güneyde gezici sandıklarla halkın katılımının artırılmaya çalışılması dikkat çekti. Herhangi bir sandığa kayıtlı olmayan Özbekistan'dan dönen mülteciler de kimliklerini göstererek oylarını kullanabiliyor.

Ria Novosti haber ajansına değerlendirmede bulunan Yüksek Seçim Kurulu üyesi Gelina Skripkina yerel saatle 21:00'dan itibaren sandıkları açmaya başlayacaklarını, seçimleri Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Şangay İşbirliği Örgütü dahil 18 uluslararası teşkilat ve 189 gözlemcinin izlediği bilgisini verdi.

Kırgızistan'ın demokratik bir yönetime geçişi için temel değişiklik öngören anayasa referandumu geçici hükümetin varlığı için de hayati önem taşıyor. 11 Haziran'da ortaya çıkan etnik çatışmada hayatını kaybedenlerin sayısı da resmi olarak 283'e ulaştı. Gerçek rakamın ise bunun en az 10 katı olduğunu iddia ediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan