ABD'de 10 Rus casus tutuklandı

1

ABD'de Rusya lehine casusluk yaptığı iddiasıyla 10 kişi tutuklandı.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Rusya adına casusluk yaptıkları suçlamasıyla 10 kişinin tutuklandığını duyurdu.

New York, New Jersey, Massachusetts ve Virgina eyaletlerinde görev yapan tutukululardan bazılarının Rusya adına Amerika’da uzun vadeli yaşamak için yerleştikleri, evlendikleri ve çocuklu oldukları bildirildi.


90. yıllardan itibaren ABD'de bulunan bu tutuklular FBI'ya göre 'sivil' klılığı ile hayat sürdürmeyi ve ABD'de yüksek siyasi mevkilerde bulunan kişilerle ilişki kurmaya amaçlıyordu. Rusya'nın Dış İstihbarat Örgütü (SVR) tarafından görevelendirildikleri belirtilen zanlılar aynı casusluk şebekesine ait oldukları öne sürüldü.

Rus basınında çıkan haberlere göre tutuklanan 'casusların' ispiyonluktan ziyade daha çok para aklama suçundan ceze alabilecekleri belirtiliyor.

FBI ise bir kaç yıl boyunca zanlıların izini sürdüğünü ve bir çok ses ve görüntü kayıdına sahip olduklarını belirtiyor.

The Wall Street Journal'da çıkan haberde de FBI'ya yakın kaynaktan alınan bilgilerle 'casusların' çalışmaları aktarıldı. Gazete haberinde gizli yazışmalar, yüksek teknoloji kullanımı ile bilgilerin aktarılması, gizli para dağıtımı gibi bilgilere yer verdi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan