Moskova ABD’de 10 Rus casusun tutuklanmasıyla ilgili açıklama istiyor

1

ABD’de 10 Rus casusun tutuklanması  haberi dünya ana gündemni oluştururken, konuyla ilgili gözler Kremlin’e çevrildi. Olayla ilgili Kremlin Sarayı’ndan henüz herhangi bir açıklama yapılmazken, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “casus skandalıyla” ilgili Washington’dan açıklama beklediklerini kaydetti. Bazı Rus milletvekilleri olayın perde arkasında ABD Başkanı Barack Obama politik karşıtlarının bulunduğunu da iddia etti.

Moskova’da basına konuşan Dışişleri Bakanı Lavrov, “casus skandalıyla” ilgili ABD’den açıklama beklediklerini belirtti. Lavrov, “Bize konuyla ilgili açıklamada bulunulmadı. Umarım anlatırlar. Bu olayların meydana gelmesi çok özel zaman denk geldi.” dedi. Rus basını, Lavrov’un Medvedev’in geçenlerde ABD’ye yaptığı ziyareti kastettiği yorumunda bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın ve Enformasyon Dairesi de olayla ilgili gelen haberleri mercek altına aldıklarını kaydetti. Rus diplomatlar, “Çelişkili bilgiler geliyor.” diye konuştu.

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Basın Bürosu Başkanı Sergey İvanov, “casus skandalıyla”  ilgili haberleri yorumlamayı reddetti. Rusya İstihbarat Birimi (FSB) eski Başkanı Nikolay Kovalev Rus İnterfax ajansına yaptığı açıklamada olayın ABD Başkanı Moskova-Washington ilişkilerinin iyileştirme projelerini istemeyen çevreler tarafından yapıldığını dile getirdi. İstemeyen çevreler olarak “ABD istihbarat güçlerini” kastettiğini belirten Kovalev, “Tabii ki “Rus casusların” aniden Medvedev'in ABD ziyaretinin hemen ardından meydana gelmesi tesadüf değil. Skandal öncelikli olarak Obama'nın duruşunu çok etkileyecek.” diye konuştu.

Bir istihbarat birimi temsilcisi olarak olay ile ilgili kendisinde bir çok soru işaretinin oluştuğunu kaydeden Kovalev, bazı detayları komik bulduğunu da dile getirdi. Kovalev, “Yasadışı olarak 10-11 kişinin birlikte çalışmasını düşünmek, bu çevrenin profesyoneli için komik bir durum. Yasadışı casus sadece bir kişi ile bağlantı kurabilir, ve sadece bir kişi ile bağlantısı vardır. Bu dünyanın tüm istihbarat birimleri için değişmez, altır kullardır.” dedi. Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili ve eski istihbarat Binbaşısı Gennadi Gudkov da aynı görüşe katılarak olayın perde arkasında Obama karşıtı siyasi güçlerin olabileceğini belirtti.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan