Rus ajan İstanbul'a da gelmiş

5

ABD'de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) dedektiflerinin gerçekleştirdiği son yılların en büyük casusluk operasyonunda yakalanan Rus ajanlarından Anna Chapman'ın, bir dönem İstanbul'da da bulunduğu ortaya çıktı.

Anna'nın İstanbul'un Ortaköy, Sultanahmet, Boğaziçi gibi dünyaca ünlü birçok mekânında çekilmiş fotoğrafları bulunuyor.

FBI dedektiflerinin 7 yıllık bir soruşturma sonunda geçen pazar günü tutukladığı 11 casustan biri olan 28 yaşındaki Anna Chapman'ın Facebook'a koyduğu 90'ı aşkın fotoğraftan birisinin İstanbul'daki Les Ottomans Oteli'nde çekildiği belirlendi. Chapman'ın siteye koyduğu diğer fotoğraflarda ise arkadaşlarıyla Ortaköy ve Sultanahmet meydanlarını ziyaret ettiği, ayrıca Boğaz turuna çıktığı görülüyor. Chapman'ın daha eski tarihlerde de Türkiye'yi ziyaret ettiğini gösteren fotoğraflar bulunuyor. Chapman'ın son İstanbul fotoğraflarını siteye 15 Mayıs'ta girdiği belirtildi.

LONDRA'DA DA KALDI

Kızıl saçları ve yeşil gözleriyle dikkat çeken, medya tarafından "Femme Fatale" (Ölümcül Kadın) diye nitelenen Chapman'ın, ABD'ye gitmeden önce 5 yıl İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşadığı, bu dönemde bir İngilizle evli olduğu da ortaya çıktı. Chapman'ın eşinden boşandıktan sonra şubat ayında Moskova'dan New York'a taşındığı ve Londra'daki bir yatırım şirketinde de uzun süre çalıştığı belirtildi. Chapman'ın tutuklanmasına karar veren ABD mahkemesi, Rus kadının şirketlerinin toplam değerinin 2 milyon dolar olduğunu açıkladı.

MI5 harekete geçti

Anna Chapman'ın bir dönem İngiltere'de faaliyet gösterdiğinin ortaya çıkmasının ardından İngiliz istihbarat servisi MI5 de, Soğuk Savaş döneminden bu yana ilk kez ülkedeki Rus ajanlarını deşifre etmek için harekete geçti. MI5, halen 20 farklı ülkeden ajanların İngiltere'de kol gezdiği görüşünde. İngiliz istihbarat birimine göre sadece Rusya'ın Rus Elçiliği personeli dışında İngiltere'de 30 ajanı var.

'İNSAN' UZMANI

Kendisini "insan kaynakları, teknoloji ve emlak dahil birçok sektörde uzman" bir iş kadını olarak tanımlayan Chapman, hafta sonunda New York'taki bir restoranda FBI ajanlarınca tutuklanmıştı. Ajanlık yaparken "Irina Kutsov" sahte ismini kullanan Chapman'ın gerçek soyadının "Kuşçenko" olduğu söyleniyor. ABD'li yetkililer, Ukrayna'da doğduğu belirtilen genç kadının Volgograd kentinde büyüdüğünü ve özel eğitim almış bir casus olduğunu öne sürüyor.

FACEBOOK MESAJLARI

Chapman'ın Facebook'taki sayfası üzerinden Moskova'daki üstlerine şifreli mesajlar yolladığı tahmin ediliyor. Chapman ve FBI operasyonunda yakalanan zanlılardan Mikhail Semenko'nun Facebook ve "odnoklassniki.ru" adlı Rus sosyallleşme sitesindeki sayfalarına yüzlerce destek mesajı geliyor. Sitelere mesaj atan çoğu Rus, Chapman ve Semenko'nun masum olduğunu, ABD'nin yaptığı operasyonun da "Ortaçağ'daki cadı avlarına" benzediğini söylüyor. (HABERTURK)