ABD casusu Rus bilim adamı, yakalanan Rus ajanlarla değiştirilebilir

3

ABD lehine casusluk yaptığı gerekçesiyle 15 yıla mahkum olan Rus bilim adamı İgor Sutyagin, ABD'de tutuklanan casuslardan birisiyle değiştirilebileceği öne sürüldü.

Sutyagin'ın avukatı Anna Stavitskaya, mahkum Rus bilim adamının bulunduğu hapishaneden Moskova'ya getirildiğini belirterek, müvekkilinin İngiltere'ye gönderilebileceğini kaydetti. Avukat açıklamalarında, bilim adamının ABD'de tutuklanan 'Rus casus'lar ile değiş-tokuş için kullanılabileceği de ileri sürdü.

Sutyagin'in davası 2003 yılında başlamıştı. Sutyagin, Rusya Bilimler Akademisi ABD ve İngiltere Enstitüsü Askeri-Teknik ve Askeri-Ekonomik Politikaları Bölümü Başkanı görevinde bulunduğu esnada, İngiliz 'Alternative Features' şirketine devlet sırını oluşturan belgeleri aktardığı iddiasıyla suçlanmıştı. 'Alternative Features' şirketinin, Rusya istihbarat birimi FSB tarafından ABD için ispiyonluk yapan ve bilimle hiç ilgisi olmayan şirket olduğu ileri sürülmüştü.

Sutyagin 7 Nisan 2004 tarihinde devletine karşı casusluk ve ihanetle suçlu bulunarak 15 yıla mahkum olmuştu.

CASUS DEĞİŞ-TOKUŞ OLAYLARI DAHA ÖNCE DA YAŞANMIŞTI

Eski Sovyet gizli servisi KGB'nin emekli generali V. Pavlov'un Kommersant Vlast dergisinde tarihte meydana gelen ajanların değiş tokuş olaylarını dile getirdi. Pavlov'un anlattıklarına göre KGB, 1985 yılında Sovyet istihbaratı, Batı tarafından tutuklanan çok kıymetli bir Polonya ajanını Batı'nın Rusya ve Doğu bloku ülkelerinde tutuklanan 23 ajanıyla değiş tokuş yapmıştı. (bk: KGB, bir ajanını, 23 Batılı ajanla değiştirmiş)

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan