ABD ile Rusya ajanlarını takas etti

0
ABD'de, Rusya adına casusluk yaptıkları iddia edilen 10 sanık ABD'den mahkeme kararıyla sınır dışı edildi. Aynı zamanda ABD lehine casusluk yaptığı gerekçesiyle 11 yıldır hapiste yatan Rus bilim adamı İgor Sutyagin'in de Rusya'dan Avsturya'ya götürüldüğü öne sürüldü.

ABD Federal yargıç Kimba Wood, sanıkların suçlarını kabul etmelerinin ardından, sınır dışı kararını ilan etti. Suçları kabul eden 10 sanık alınan aynı zamanda gerçek isimlerini de açıkladı. ABD Adalet Bakanlığı'dan yapılan bildiride, New York'taki casusluk olayı çerçevesinde Rusya'nın da "Batılı istihbarat servisleriyle temas kurarak vatana ihanet etmekten" mahkum edilmiş olan 4 kişiyi "serbest bırakacağını" açıkladı.

Öte yandan Rus basını ABD lehine casusluk yaptığı gerekçesiyle 15 yıla mahkum olan Rus bilim adamı Sutyagin'in de önceki gün Viyana'ya götürüldüğünü öne sürdü. Sutyagin'nin ABD lehine casusluk yaptığı suçunu kabul ettiğine dair belge imzalamasının ardından takas için Avsturya'ya götürüldüğü belirtildi. Takasta yer alacak diğer "Batılı istihbarat servisleriyle temas kurarak vatana ihanet etmekten" mahkum edilenlerin isimleri ise henüz açıklanmadı.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'dan ismi belirtilmeyen bir kayanak RIA Novosti ajansına yaptığı açıklamalarda Rusya vatandaşlarının iadesini hızlı ve sorunsuz bir şekilde organize ettiklerini belirtti. Bunun ABD ile Rusya arasında oluşan olumlu ikili ilişkilerin ve iki ülkenin devlet başkanlarının güven ve anlayış doğrultusunda mümkün olduğunu belirtti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan