Rus casuslar gizli bilgileri ulaştırmada başarılı olamamış

7

ABD'de Rusya lehine faaliyette bulunan casusların elde ettikleri gizli bilgileri ulaştıramadıkları  belirtildi. Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs NBC televizyonuna yaptığı açıklamada uzun süredir ajanları izlediklerini, denemede bulunmalarına rağmen herhangi bir gizli bilgiyi Rusya'ya ulaştıramadıklarını iddia etti.

Rusya ve ABD'nin nükleer silahlarda indirim anlaşmasını iki ülke parlamentolarından geçirmeye hazırlandıkları ve iki ülke ilişkilerinde yumuşa sürecinin başladığı bir dönemde patlak veren krizin ilişkileri olumsuz etkilememesi için taraflar çaba harcıyor. Gibbs yaptığı değerlendirmede, olayın iki ülke arasında gelişen ilişkilere gölge düşürmediğine dikkat çekti.

"Rusya-ABD ilişkileri casus sınavını geçti"

Casus krizinin zamanlamasına dikkat çeken Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'nın Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçev de iki ülke ilişkilerinin önemli bir 'stres test' aşamasını başarılı bir şekilde geçtiğini söyledi. Kosaçev açıklamasında, "Rusya-ABD ilişkilerinde engel oluşturmak isteyenler hedeflerine ulaşamadı. Herhangi bir kargaşa ve gerginlik olmadan sınavı başarı ile geçtik." dedi.

Soğuk Savaş yıllarını  aratmayan casus krizinde yakalanan 10 Rus casus, batılı istihbarat teşkilatları ile irtibatlı oldukları ve vatana ihanet suçuyla tutuklu bulunan dört Rus vatandaşı karşılığında Viyana'da takas edilmişti. Kıbrıs Rum Kesimi'nde yakalanan ve tutuksuz yargılanmasına karar verilen Rus ajan Christopher Metsos ise halen kayıp. Casus şebekesinin kasası olarak bilinen Metsos'un gerçek ismi ve kimliği henüz tespit edilemedi. Rusya ile yakın ilişkileri olan Kıbıs Rum Kesimi'nin ajanın kaçmasına göz yumduğu eleştirileri dile getiriliyor. Uzmanlara göre kayıplara karışan Metsos Rusya'ya dönebilir.

Casus krizinde son gelişme ise ajanların  çocuklarının nerede kalacağı ile ilgili. Rus ajanlar Vicky Pelaez ve Mihail Vasenkov'un 17 yaşındaki oğulları ABD'de akrabalarının yanında kalmayı tercih ederken, Mihail Kutsik ve Natalya Pereverzeva 1 ve 3 yaşındaki çocuklarını Rusya'ya getirilmesini istiyor. Yaşaları 7, 11, 16 ve 20 olan dört çocukla ilgili henüz bir karar verilmiş değil.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan