ABD, bir Rus casusu daha yakaladı

2

ABD'de Soğuk Savaş yıllarını  aratmayacak şekilde takas işlemi gerçekleştirilen 10 Rus casus ağı ile irtibatlı yeni bir casus daha tutuklandı. Kıbrıs Rum Kesimi'nde tutuksuz yargılanmasına karar verilmesinin ardından Christopher Metsos ismini kullanan Rus ajan ise izini kaybettrimeyi başardı.

AP'nin haberine göre yetkililer tutuklanan şahsın herhangi bir suça bulaşmadığını ancak göçmen yasalarını ihlal nedeni ile önümüzdeki günlerde sınırdışı edileceğini açıkladı. 12. ajan olarak tanıtılan 23 yaşındaki şahsın ismi açıklanmazken, Ekim 2009'da FBI'nın Rus casus ağı ile ilgili çalışmaları sırasında ülkeye giriş yaptığı kaydediliyor. Bugüne kadar güvenlik birimleri Rus casusun herhangi bir belge ya da gizli bir bilgiyi edindiği ya da göndermeye çalıştığını tespit edemedi.

Rus casuslar yalan makinesine bağlanacak

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan istihbarat teşkilatı üst düzey yetkilisi de Rusya'ya gelen 10 Rus casusun herhangi bir koruma programına alınmayacağını ve isimlerinin de değiştirilmeyeceğini açıkladı. Basında bazı casusların isimlerini değiştirmek istedikleri bilgisi yer almıştı.

Rus casusların performans gelişimlerinin bir parçası olarak yalan makinesinden geçirilmesi bekleniyor. Kaynak açıklamasında, "Mevcut şartlarda, Dış İstihbarat Servisi (GRU) ABD'den gelen tüm Ruslar için tutuklanma nedenlerini araştıran bir çalışma yürütüyor." bilgisini verdi.

Moskovski Komsomolets gazetesi ise Rusya'ya getirilen casusların Moskova'nın dışında GRU'ya ait otel tarzı bir binada tutulduklarını yazdı. Gazeteye açıklamada bulunan kaynak, ajanların yetersiz çalışmaları tespit edilmesi durumunda servisle ilişiklerinin kesileceğini ifade etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan