BM yetkilisi Rus dergisine yazdı: Mafya küreselleşti

10

Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Antonio Mariya Costa, günümüzde organize suç dünyasının artık küresel bir iş dünyasına dönüştüğünü belirterek acilen önlem alınması gerektiğini kaydetti. Mafyanın güvenlik güçlerinden daha hızla küreselleştiğinden yakınan Costa, “Bazı ülkelerde güvenlik güçleri uluslararası suç çetelerine yönelik mücadelede eksik kalıyor. Çeteler kendi “ticaretini” bir ülkeden başka bir ülkeye taşıyabiliyor.” dedi.

Rus Kommersant yayın grubuna ait Ogonyok dergisine özel makale yazan BM yetkilisi Costa, dünyanın uluslararası  terörizmle uğraştığı sıralarda, organize suç çete dünyasının yeni ticaret boyutuna ulaştığının altını çizdi. Costa, “Burada bilgi almak kolay değil: Suç piyasası bugün küresel boyut kazandı: Yasadışı ürün bir kıtada hazırlanıyor, bir başka kıta üzerinden taşınıyor ve satışı ise üçüncü bir kıtada gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu “ticarette” tüm güç devletler de yer alıyor: G-8’ten tutun da bölgesel büyük devletlere kadar.” dedi.

Yıllık uyuşturucu kapasitesi 300 milyar dolar

20 yıl önce SSCB’ nin yıkılması ve Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle dünyanın büyük bir “köye” dönüştüğünü belirten Costa, ticaret, iş dünyası adına olumlu gelişmelerinin yanısıra, yeni dünya düzeninin mafya çetelerinin de “ekmeğine yağ sürdüğünü” ifade etti. Costa, 1989 yılında Berlin duvarı yıkıldığı sırada yüzbinlerce insanın Batı’ya gitmeye çalışırken mafya babalarının ise Batı’dan ziyade Doğu bloku ülkelerine yöneldiğini kaydetti.

BM yetkilisi, “20 yıldan sonra organize suç çetesi küresel bir ticarete dönüştü. Sadece dünyadaki uyuşturucu piyasası kapasitesi dünyanın en dev 20 ekonomik ülkesinden biri sayılan İsveç’in yıllık gayri safi milli hasılasına denk: 300 milyar dolar. Suçların çeşitlendirilmesini de burada konuşabiliriz: Kara para aklanması, özel bilgilerin çalınması, elmas ve petrol gibi kaynakların hasılatı, bilgisayar ortamında işlenen suçlar, yasadışı insan kaçakçılığı ve diğerleri. Biz ticaretle ilgili gerçek kapasiteleri de bilmiyoruz. Uluslararası suç çeteleri iş dünyasında muhteşem başarılara imza attı: Çünkü onlar genel kuralları ihlal etti. Burada çok paradoksal durum söz konusu. Suç çeteleri sadece yasadışı silah üretimi ve ticareti yapmıyor, onlar aynı zamanda da yasadışı yollarla elde ettiği ürünleri tam yasal şekilde satabiliyor. Örneğin Afrika’daki sanayi atıklarının taşınması veya Balkan ülkelerinin birindeki sigara kaçakçılığı. Diğer taraftan Günedoğu Asya ülkelerinde üretilen sahte mal ve yasadışı ürünün yasal yolla satılması.” diye değerlendirmede bulundu.

Afrika kıtasında silahların serbest satışı ve insan köle önerilerinin yapıldığına dikkat çeken Costa, “Gelişmiş ülkelerde organize suç çeteleri yolsuzlukla uğraşmakta. Avrupa Birliği ülkelerinde ve ABD’de mafya kolayca kontrolü altındaki limanları kullanarak gümrük yasaklarını atlatabiliyor.” diye konuştu.

RIA-689488-uyusturucu_1

BM yetkilisinin suçlarla ilgili dosyaladığı rakamlar ise şöyle sıralanıyor:

-Avrupa’da 140 bin kadın köle durumunda. Buradaki insan ticaretinin yıllık geliri üç milyar doları aşıyor

-ABD sınırını her yıl  üç milyon insan kaçak geçiyor, burada kaçakçıların yıllık

geliri 6,6 milyar dolar

-Eroin satışı en fazla Batı Avrupa’da gerçekleştiriliyor. Yıllık satış 20 milyar doları aşıyor.

-Rusya’da yılda yaklaşık 70 bin ton eroin tüketiliyor. Yıllık satış 13 milyar dolar. Ülkede uyuşturucudan ölen gençlerin sayısı 40 bin.

-Kokain yıllık satış geliri 72 milyar dolar, bunun da yüzde 70’i uyuşturucu tacirlerinin cebine giriyor

-Makineli tüfek ve tabanca gibi silah piyasasının yıllık kapasitesi yaklaşık 320 milyon dolar

-Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde üretilen ilaçların yarısı sahte markalı. Avrupa’da her yıl 10 milyar dolarlık sahte markalı ilaç satılıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan