“Casus skandalı KGB’nin yeniden doğmasına neden olacak”

2

Rus muhalif gazetesi Novaya Gazeta, Amerika-Rusya arasında son günlerde patlak veren “casus skandalının” ardından ülke dış istihbarat kurumu SVR’de köklü kadro değişiklikleri yapılabileceğini iddia etti. Makalede, olayın efsanevi Sovyet istihbarat kurumu KGB’nin yeniden doğuşuna neden olabileceği de öne sürüldü.

Köşe yazarı Pavel Felgengauer imzalı yazıda, Amerika’da yakalanan Rus ajanlarıyla kıyaslamada takas edilen Rusya’daki dört Amerikan casusun daha “kıymetli” olduğuna dikkat çekildi. Özellikle aralarında bulunan Rus askeri istihbaratı GRU binbaşısı Sergey Skripal ve dış istihbarat SVR binbaşısı Aleksandr Zaporojski gibi iki ajanın önemli gizli bilgilere ulaşabilecek kişiler olduğu kaydedildi. Rus yazar Felgengauer, “Bu kural tüm dünyadaki istihbarat için geçerli: En gerçek ve değerli bilgileri oradaki gizli bilgilere ulaşabilecek yerel kökenli ajanlar sağlar. Örneğin bizim iki binbaşı Zaporojski ve Skripal gibi.” dedi.

Skandal istihbaratta köklü  değişikliğe yol açacak

Rus yazar, casusları ABD’ye gönderen SVR’nin konuyla ilgili operasyonunun fiyaskoyla sonuçlanmasının dış istihbartta köklü kadro değişikliklerine yol açacağını iddia etti. Yazar, “SVR operasyonun suya düşmesi sadece Rusya’yı rezil etmedi. Aynı zamanda da ulusal güvenliğimizi ciddi şekilde ve uzun süreliğine zedeledi. Gerginlik yatışsın, daha sonra SVR’de sert kadro temizliği yapılması kaçınılmaz. Sadece Başkan Mihail Fradkov’un değil, aynı zamanda bazı istihabart yetkililerinin görevi de değiştirilebilir. Eski Sovyet yıllarında olduğu gibi SVR Lubyanka’ya (FSB) bağlanabilir. Bu olay büyük ve müthiş KGB’nin tekrar doğmasına vesile de olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan