Rusy'nın 14 bölgesinde kuraklık nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi

0

Rusya'nın 14 bölgesinde kuraklık nedeniyle olağanüstü halin ilan edildiğini açıklayan Başbakan Vladimir Putin, hükümetin bu bölgeleri kredi ve sübvansiyonlar ile destekleyeceğini belirtti.

Bakanlar kurulu toplantısında konuşma yapan Putin, aşırı sıcaklık nedeniyle Rusya'nın 14 bölgesinde kuraklığın meydana geldiğini belirtti. Beklenmedik kuraklık nedeniyle bölgese sorunların yaşandığını belirten Putin bu bölgelerde olağanüstü halin ilan edildiğini belirtti. Sıcaklıklat zarar gören bölgelere hükümetin kredi ve sübvansiyonlarla destek vereceğini açıklayan Putin tarım alanında istikrarın sağlanmasının ve ülkenin buğday ihtiyacının tatmin edilmesi gerektiğini kaydetti.

Hükümetin 9.5 milyon ton tohum stokuna sahip olduğunu belirten Putin, bu stokun oluşan durumda kullanılacağını ifade etti.

Tarım Bakanlığı 2010 yılının buğday rekolte tahmin edildiğinden daha az olacağaını  belirterek üretimin 85 milyon ton olacağını belirtti. Önceki yıl için üretilen buğdayın miktarı 97 milyon tona yaklaşmıştı. 2008 yılında ise Rusya rekor düzeyde 108 milyon ton buğday üreterek hem ihracat hem stok için kullanabilmişti.

Tarım Bakanlığı'na göre Rusya yılda 77 milyon ton buğday tüketiyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan