“Uçağı indirmezsem Kaçinski beni öldürür”

1

Rusya’nın Smolensk kentine inişi sırasında 10 Nisan’da düşen ve aralarında dönemin Polonya lideri Leh Kaçinski’nin de bulunduğu 96 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının yankıları halen sürüyor. Uçak kara kutusunu inceleyen Polonyalı uzmanlara göre, pilot Arkadiuş Protasyuk, Kaçinski’nin gazabına uğramamak için uyarılara rağmen uçağı indirmeye karar vermişti.

Polonya’nın Krakov kentinde görev yapan teknik uzmanlar Cumhurbaşkanı Kaçinski’nin kaza yaptığı Tu-154 tipli uçağın kara kutusunu incelerken ilginç ve aynı zamanda da önemli bir detaya rastladı: Kayıtlarda kaza anından 71 saniye önce pilot Protasyuk, “Eğer uçağı indirmezsek o (Kaçinski) (onlar şeklinde ifade etmiş de olabilir) beni öldürür.” dediği ortaya çıktı.

Pilotun sözlerini inceleyen ilgili uzmanlar şu kanaata geldi: Polonyalı pilot, Katin faciasının 70. yıldönümü anma etkinliğinin başlamasına az kala uçağı indirmediği sürece başına gelenlerden çok endişe etmiş. Bu yüzden de uçağı puslu havaya ve bu yöndeki Rusya’nın uyarılarına rağmen indirmeye karar vermiş.

Kara kutudaki ilgili kayıt seslerinin yer aldığı ile ilgili iddialar Polonya’nın TVN24 televizyon kanalında da yayınlandı. Televizyonda konuşan ülke parlamentosundaki görevli havacılık uzmanı Robert Zavada, uçağı indirmesi için kabinde bulunan Polonya Hava Kuvvetleri Komutanı General Andjey Blasik veya Cumhurbaşkanı Kaçinski’nin pilota baskı yaptığının anlaşıldığını ifade etti.

Kaçinki daha önce de pilota kızmış: “Korkak!”

Pilot Protasyuk’un daha önce de Kaçinski’nin gazabıyla karşılaştığı da ortaya çıktı. Ağustos 2008 beş günlük Rus-Gürcü savaşı sırasında Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili’ye destek vermek için bazı Avrupa ülke liderleriyle uçakla bölgeye hareket eden Kaçinski, aracı Tiflis’e indirmek istemeyen pilota kızmıştı.

Protasyuk ise söz konusu uçakta ikinci pilot görevinde bulunuyordu. Rus silahlı kuvvetlerine hedef olmaktan korkan pilot uçağı komşu Azerbaycan’ın Gence kentine indirmişti. Uçaktan inerken Kaçinski pilota, "Korkak! Seninle daha sonra hesaplaşacapız!” demişti. Polonya’nın Gazeta Wyborcza gazetesi yazarı Piotr Patseviç’e göre bu manzara da dönemin ikinci pilotu Protasyuk’un gözleri önünde yaşandı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan