Rus ajan Chapman anılarını satmayacak

14

ABD'de Rusya lehine casusluk yaptığı  gerekçesi ile tutuklanan ve Soğuk Savaş yıllarını aratmayan casus krizi ile gündeme gelen Rus ajan Anna Chapman anılarını  satacağı ile ilgili iddiaları yalanladı. New York Post'da yayınlanan bir makalede Chapman'ın 250 bin dolar karşılığında ABD'de nasıl casusluk yaptığı ile ilgili anılarını satmak istediği iddiaları dile getirilmişti.

Gazete ismini açıklamadığı  bir kaynaktan aldığı haberinde, Chapman'ın Londra'da yaşayan arkadaşlarından bir alıcı bulması için ricada bulunduğu ifadelerine yer verdi. Facebook'da iddiaları yalanlayan Chapman, "Bu tamamı ile yalan" ifadelerini kullandı.

28 yaşındaki Rus Chapman, 10 arkadaşı ile birlikte ABD'de casusluk yaptıkları gerekçesi ile 27 Haziran'da tutuklanmıştı. Rusya ve İngiltere çifte vatandaşlık hakkına sahip olan Chapman 2010'un başında ABD'ye gitmişti. Rusya ile ABD arasında varılan anlaşma çerçevesinde Viyana'da batılı ülkeler lehine çalışan dört ajan karşılığında 10 Rus casus takas edildi.

İngiltere Chapman'ın ajanlık yaptığı gerekçesi ile vatandaşlıktan çıkarırken, Rus casusun İngiltere'de de herhangi bir istihbarat çalışmasında bulunup bulunmadığını araştırıyor. İngiltere istihbarat teşkilatı MI5'ler konu ile ilgili henüz bir delil bulamadı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan