Rusya'da hidroelektrik santrale terör saldırısı düzenleyenler belirlendi

0

Rusya İstihbarat Servisi FSB görevli uzmanları Kabardina-Balkar Cumhuriyeti'nde Baksan hidroelektrik santraline yönelik terör saldırısını düzenlediği iddia edilen dört kişiyi tespit etti.

RIA Novosti'ye açıklamalarda bulunan FSB'den bir kaynak santrale saldıranlardan birisinin kimliğinin tespit edildiğini belirtti. Teröristlerin isim ve soy isimlerini açıklamayan kaynak, “Kimlikleri tespit edilen teröristlerin Kafkasya'da çok tanınan terörist elebaşının çetelerinde yer alan şahıslardır. Santralin patlatılmasını organize eden de bu çetenin elebaşısıdır” diye konuştu.

Bölgede kimlikleri tespit edilen şahısların arama inceleme çalışmaları devam ettiğini belirten kaynak, “Yakalanma esnasında şahısların karşılık verilmesi halinde en sert önlemler alınacak” dedi.

Moskova saati ile 04.40 sıralarında (TSİ 03.40) bir grup, Baksan Hidroelektrik Santrali'ne saldırdı. İki güvenlik görevlisini öldüren ve diğer santral çalışanlarını bağlayarak etkisiz hale getiren şahıslar daha sonra beş patlayıcı düzeneği faaliyete soktu. Patlayıcılardan dördü jeneratörlerinin bulunduğu kısımda patlarken, beşinci patlayıcı olay yerine gelen bomba imha ekibi tarafından etkisiz hale getirildi.

Patlama 250 metrekarelik bir alanda yıkıma neden olurken, santral geçici süreliğine kapatıldı. Bölgeye gelen itfaiye ekipleri yükselen dumanlar arasında çıkan yangınları  söndürürken, ülkede bulunan tüm santrallerde güvenlik önlemleri artırıldı. Baksan hidroelektrik santrali bölgenin yüzde 7'lik elektrik ihtiyacını karşılıyordu. Bölgede herhangi bir elektrik kesintisine gidilmediği belirtiliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-724266-Original RIA-724268-Original RIA-724366-Original