Uçan eşek ve sahibi kayıplara karıştı, savcı dava açamıyor

1

Rusya'nın Krasnodar kentindeki plajda reklam çekimi için yarım saat balonla uçurulan eşek sahibi ve yapımcı  için hayvan haklarını istismar davası açılamıyor. Rusya yasalarına göre dava açılabilmesi için hayvana eziyet edildiğine dair veterinerin rapor vermesi gerekiyor. Ancak olayın büyüdüğünü fark eden eşek sahibi reklam filminde düblor olarak oynamasına izin verdiği eşeği ile birlikte kayıplara karıştı.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan yerel polis yetkilisi davanın açılabilmesi için eşeğin zarar gördüğüne dair veteriner raporunun zorunlu olduğunu söyledi. Rapor olmadan iki yıl süre ile cezalandırılması beklenen reklam şirketi ve eşek sahibi hakkında herhangi bir hukuki işlem başlatılamıyor.

Sahilde bulunan görgü tanıklarına göre balonla uçurulan eşek onlarca metre yukarıda yarım saat kadar havada kaldı. Korkudan ayakta durumaz hale gelen eşek inişi esnasında da su yüzeyinde sürüklendi. Eşeğin ciddi şekilde rahatsızlığı oluştuğu iddia ediliyor.

İnsan hakları savunucuları eşeğin zarar gördüğü konusunda ısrar ederken, ajansa açıklamada bulunan reklamı çekilen şirket sahibi hayvanın zarar görmediğini savundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan