BP'nin CEO'su artık Rusya'da petrol arayacak

0

Meksika Körfezi'nde çevre kirliliğini yönetmede başarısız olmakla suçlanan İngiliz petrol şirketi BP'nin genel müdürü Tony Hayward'ın Ekim ayında istifa etmesi bekleniyor. Hayward'ın BP'nin Rusyadaki ortaklığı TNK-BP'nin başına geçeceki ve petrol üretim çalışmalarına burada devam edecek.

Sky News'in haberine göre 28 yıldır BP'de çalışan Hayward, son üç yıldır da Genel Müdürlük görevini sürdürüyordu. Hayward, Nisan ayında Meksika Körfezi'nde meydana gelen kaza nedeni ile şirketin milyarlarca dolar zarar etmesine ve büyük bir çevre felaketine neden olmakla suçlanıyor. Bugün şirket üst yönetiminin ardından da konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

TNK-BP'nin eski CEO'su ve şirketin üst düzey yöneticilerinden Bob Dudley'in BP'nin yeni genel müdürü  olarak atanması bekleniyor. BP'nin körfezdeki petrol temizleme çalışmaları nedeni ile harcanan paranın 4 milyar dolara yaklaştığı  ifade ediliyor.

BP'nin Rusya'daki ortaklığı TNK-BP, şirketin toplam petrol üretiminin dörtte birini karşılıyor. 11 kişilik yönetim kadrosunun 4'ü BP'den, 4'ü TNK'dan ve 3'ü de bağımsız yöneticilerden oluşuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan