Rusya’nın askeri mühimmat ajanı

1

Geçen ay yakalanan Anna Chapman’dan sonra bu kez de Teksas’ta yaşayan güzellik uzmanı Anna Fermanova, Rusya’ya satışı yasak askeri ekipman kaçırmaktan tutuklandı. Ev hapsine alınan Fermanova’nın 10 yıl hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

SOĞUK Savaş dönemini andıran Rus casus operasyonlarının sürdüğü ABD, 27 Haziran’da yakalanan “kızıl ajan” Anna Chapman’dan sonra ikinci bir Rus ajanı vakasıyla şok oldu.

Teksas’ın Dallas Kenti’nde güzellik uzmanı olarak çalışan Anna Fermanova (24) ihracı yasak sofistike askeri ekipmanı Rusya’ya satma teşebbüsünden tutuklandı. Fermanova’nın hikâyesi geçen 1 Mart’ta New York’tan Moskova’ya giden uçağa binerken başlıyor.

Gece görüş dürbünü bulundu

Gümrük kontrol yetkilileri Fermanova’nın valizinde son derece gelişmiş gece görüş gözlükleri ve tüfeklere takılan “Raptor 4X” marka gece görüş dürbünleri buldu. Fiyatları 4-7 bin dolar arasında değişen bu askeri malzemelerin ihracı ABD Dışişleri bakanlığı’nın iznine tabi olduğundan yetkililer bunlara el koydu. Ancak Fermanova’nın Rusya’ya uçmasına izin verdiler. 15 Haziran’da tekrar ABD’ye dönen Fermanova bu kez “Bilerek ve isteyerek ABD’nin cephane listesindeki ihracı yasak savunma malzemelerini ihraç etmeye çalışmaktan” tutuklandı. 

Kocası avcılara satıyormuş

Pasaportuna el konan Anna Fermanova 50 bin dolar kefaletle ev hapsine alındı. Bu ay sonu mahkemeye çıkarılacak Fermanova’nın 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor. Avukatı suçlamaların asılsız olduğunu söylerken, Fermanova kocasının gece görüş dürbünlerini avcılara satmayı amaçladığını söyledi. Facebook’taki sayfasına göre, Fermanova, ABD’ye Letonyalı ailesiyle birlikte henüz çocukken gelmiş.

Dallas-Moskova hattında mekik dokuyordu

ZAMANINI Dallas ve Moskova arasında geçirdiği belirtilen Anna Fermanova, Moskova’da İngilizce öğretmenliği yaptığını iddia ediyor. Fermanova’nın Teksas’ta bir güzellik salonunda çalıştığı biliniyor. Olay, Rusya’ya iade edilen Anna Chapman’ınkiyle karşılaştırılıyor. İki kadının birbirini tanıdığına dair bir kanıt yok. Chapman dahil 10 ajan,ABD’de suçlu bulunarak, Soğuk Savaş dönemindeki gibi bir casus takasıyla Rusya’ya gönderilmişti.

 

Kaynak: Hürriyet