Rusya yanıyor; binlerce kişi tahliye edildi, 2 kişi hayatını kaybetti

1

Rusya genelinde mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklaıkları nedeni ile çıkan orman yangınları can almaya başladı. Akşam saatlerinde Rusya'nın farklı bölgelerinde çıkan yangınlar nedeni ile binlerce kişi tahliye edilirken, iki itfaiye eri de yaşamını yitirdi.

Bazı bölgelerde 45 dereceye kadar çıkan sıcaklıklar orman yangınlarına neden olurken, akşam saatlerinde çıkan rüzgar yangınların hızla yayılmasına neden oldu. Nijni Novgorod kentinde Vereya kasabasına ulaşan yangınlarda bir saat içinde tüm ahşap binalar kül oldu. Kasabada yaşayan 580 kişi tahliye edildi. Bölgeden çıkarılan halk iki okula yerleştirildi.

Tamboles kasabasında ormandan gelen yangın 205 ahşap binanın yanmasına neden olurken, 308 kişinin tahliyesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Borkovka kasabasında da 34 evden 12'si çıkan yangınlarda yok oldu.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı  sözcüsü Irina Andiranova Voronej bölgesinde çıkan yangınlarda iki itfaiye erinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bölge güvenlik birimleri Don otobanında ulaşımı tamamı ile keserken, bölgede yoğunlaşan duman nedeni ile görüş mesafesinin 50 metreye kadar düştüğü belirtiliyor.

Voronej bölgesinde farklı alanlarda yaz kamplarında bulunan 600'den fazla çocuk da bölgeden tahliye edilirken, sağlık sorunları olanlar hastanelere kaldırıldı. Bölge olağanüstü  hal bakanlığı yetkilisinin açıklamasına göre 600 hektarlık alan bir haftadır çıkan yangınlar nedeni ile yok olurken, 50'den fazla konut da kullanılamaz hale geldi.

Volgograd bölgesinde çıkan yangınlarda da 200 hektarlık alan yok olurken, bölgede bulunan 500'den fazla kişi de tahliye edildi.

Başkent Moskova'nın çevresinde bulunan ormanlarda çıkan yangınlarda kenti tehdit ediyor. Yoğun bir dumanla kaplı olan şehir akşam saatlerinde kısmen oluşan rüzgar yangınların yayılmasına neden oldu. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı Yardımcısı Viktor Klimkin yangınların kontrol altına alındığını, Moskova için tehdit oluşturmadığını söyledi.

Faruk Akkan, Moskva, Cihan

RIA-730926-Voronej_yangin_2 RIA-730926-Voronej_yangin_3

RIA-730926-Voronej_yangin_4 RIA-730926-Voronej_yangin_5

RIA-730926-Voronej_yangin_6 RIA-730926-Voronej_yangin_7