Rusya'da yangınlarda ölenlerin sayısı 25'e yükseldi, Putin sorumluların istifasını istedi

1

Rusya'da aşırı sıcaklar nedeni ile çıkan orman yangınları rüzgarın da etkisi ile yayılmaya devam ediyor. Yerleşim alanlarını da kaplayan yangınlar yüzlerce evin kül olmasına neden olurken, en az 25 kişi de hayatını kaybetti.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı  Sözcüsü Irina Andrianova bin 170 evin tamamı ile yandığını  ve 2 bin 178 kişinin evsiz kaldığını açıkladı. Dört ayrı  bölgede yoğunlaşan yangınlar nedeni ile on binlerce kişi de tahliye edildi. İki itfaiyeci de hayatını kaybederken, Moskova, Nijni Novgorod, Riazan ve Voronej bölgeleri yangınlardan en çok etkilenen bölgeler arasında yer alıyor. 27 ayrı bölge için olağanüstü hal ilan edildi ve devlet her türlü desteği sağlamak için harekete geçti. Leningrad bölgesinde de çıkan yangınlarda yedi kişi hayatını kaybetti.

Putin'den istifa çağrısı

Önceki gün 37,8 dereceye çıkan başkentte hava sıcaklıkları 130 yılın rekorunu kırdı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin Nijni Novgorod bölgesinde incelemelerde bulundu ve evini kaybedenlere 3 milyon ruble ( 100 bin dolar) yardım yapılacağını açıkladı. Hayatını kaybedenlerin ailelerine de 1 milyon ruble (33 bin dolar) yardım yapılacak.

Nijni Novgorod bölgesinde halkın büyük çoğunluğu yerel yöneticilerin koordinasyon eksikliği ve geç kalan yardımları nedeni ile yangınların kontrolden çıktığı şikayetini iletti. Bunun üzerine Putin, "Halkın güvenin kaybetmiş olan yerel yöneticilerin istifa etmesini öneriyorum" dedi. Putin geçen yıla oranla on kat daha fazla yangın çıktığını, rakamın 21 bin 690'a ulaştığı bilgisini de verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-731406-Putin_uangin_3 RIA-731406-Putin_yangin_2

RIA-731406-Putin_yangin_4 RIA-731406-Putin_yangin_5