Rusya en kurak yazı yaşıyor; tahıl rekoltesinde yüzde 26'lık düşüş zam olarak yansıyacak

2

Dünyanın tahıl ambarı olarak bilinen Rusya'da kurak geçen yaz mevsimi nedeni ile tahıl rekoltesinde yüzde 20-26 oranında düşüş bekleniyor. Ülkede 72-78 milyon tonla son yılların en düşük rekoltesine ulaşılacak. Rusya'daki kuraklıkların dünya tahıl fiyatlarında yüzde 5-10'luk bir artışa neden olacak.

Rusya Tarım Birliği Başkanı  Arkadi Zloçevski basına yaptığı açıklamada 2009'da 97 milyon ton olarak gerçekleşen rekoltenin bu yıl 72-78 milyon tona gerileyeceğini söyledi. Birliğin hasat döneminin sonu ile ilgili üç öngörüsü var. Kötü senaryoya göre 72 milyon tonda kalınır ve sadece 11 milyon ton ihracat yapılabilir. Biraz daha iyi tahminlere göre 75 milyon tona çıkılır ve ihracat rakamı da 14 milyon tona çıkar.

İyi senaryoya göre 78 milyon ton hasat yapılabilirse, 19,5 milyon ton da ihracat yapılır. Rusya'nın 71-75 milyon ton yerel tüketimi bulunuyor. 1 Temmuz rakamlarına göre de 24 milyon ton rezervde tahıl ürünleri bulunuyor. Zloçevski her şeye rağmen iç piyasada ekmek fiyatlarının artmayacağına dikkat çekiyor.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı  Andrey Klepaç'a göre ise durum farklı. Klepaç ürün rekoltesinin 85 milyon tonun üzerinde olması durumunda bunun enflasyon etkisi olmayacağını, ancak bunun altındaki rakamların zam olarak yansıyabileceğini söyledi. Klepaç'a göre Eylül'den itibaren ortalama enflasyon rakamlarında kuraklıklar en az yüzde 1,5-2'lik bir artışa neden olur. Rusya 2010 sonunda yüzde 6-7'lik bir enflasyon hedefliyordu.

Rusya Yüksek Ekonomi Okulu'ndan Oksana Osipova'ya göre ise gıda ürünlerindeki artış yıl sonunda yüzde 10-15 aralığında olacak. Toplam enflasyon rakamı da yüzde 9-10 aralığını bulabilir. Dünya tahıl ürünlerindeki artış ise yüzde 10'lara kadar çıkabilir.

Mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeni ile toplam 10 milyon hektarlık alanda ürünler telef oldu. Bu rakamın Rusya'nın ekilebilir arazilerinin yüzde 20'sini oluşturduğu kaydediliyor. Rusya'nın 17 ayrı bölgesinde kuraklık nedeni ile olağanüstü hal ilan edilmiş durumda.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-718456-Kurak_1 RIA-718456-Kurak_3