Rusya'da yangınlarda ölü sayısı 34'e ulaştı; alevler Moskova'da

0

Rusya'da mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeni ile çıkan yangınlar genişlemeye devam ediyor. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı ölü sayısının 34'e ulaştığını açıkladı. 2 bine yakın ev kül olurken, toplam zarar 4,6 milyar ruble (150 milyon dolar) olarak tahmin eidliyor.

Nijni Novgorod, Voronej ve Riazan bölgeleri başta olmak üzere Rusya'nın 14 ayrı bölgesinde yangınlar etkinliğini sürdürüyor. Uzaydan alınan görüntülerde ise 400'den fazla noktada yangınların sürdüğü görülüyor. Bakanlık yangınla mücadele için orman içlerine kadar boru hatları düşüyor. Gönüllülerin katılımı ile de sürdürülen mücadelelerde kısmi başarı sağlandığı kaydediliyor.

Rusya televizyonlarında açıklamada bulunan bakanlıktan Vladimir Stepanov son 24 saat içinde 500'den fazla noktada yeni yangınların çıktığını duyurdu. Yangınların yerleşim yerlerine ulaşmaması için önlemlerini artırdıklarını  kaydeden yetkili, 128 bin hektar alanın yandığını söyledi.

Sabah saatlerinde Moskova'nın  çevre bölgelerinde de 30 ayrı noktada yangın çıktı. Yegorovsk, Şatur, Noginsk ve Luhoviç bölgelerinde etkili olan yangınlar nedeni ile başkent Moskova dumanlar altında kaldı.

Dolandırıcı  ve hırsızlar iş başında

Rusya'da yangınlar nedeni ile hırsız ve dolandırıcılar da iş başı yapmaya başladı. Basında yer alan haberlere göre bazı dolandırıcılar devletten para alabilmek için kendi evini kundaklarken, bir kısım hırsız  çeteleri de yanan evlerde kıymetli eşya avına çıktı.

Nijegorodski bölge Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bölgenin Verhni Verey köyünde bazı suçluların yakalandığı kaydedildi: Hırsızlar yanan evlerden bavul dolu değerli eşya çıkarttığı sırada suçüstü yakanlandı. Rus güvenlik güçleri hırsızların Vilya köyünde de yakalandığını da belirtti. Voronej bölgesinde de çingene vatandaşların evleri yağmaladığı gelen haberler arasında. Polis hırsızların genellikle yanan evlerden değerli metal eşyalar peşinde olduğunu da kaydetti. Bölgenin Motmos köyünde güvenlik güçleri 58 yaşındaki bir vatandaşı kendi evini yakarken yakaladı. Rus Kommersant gazetesi ise bazı vatandaşların sahtekarlık yaparak devlet kurumlarından iki kere tazminat aldığını iddia etti.

Faruk Akkan, Fuat Seferov, Moskova, Cihan

RIA-733291-Yangin_Moskova_1 RIA-733291-Yangin_Moskova_3

RIA-733291-Yangin_Moskova_4 RIA-733291-Yangin_Moskova_5