Ukrayna ve Azerbaycan'dan yanan Rusya'ya yardım

5

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, yangın söndürülmesi için Azerbaycan ve Ukrayna’nın yardımını kabul etti. Medvedev, Bakü ve Kiev’e teşekkürlerini sunarak, “Yardımınız çok değerli.” dedi.

Rusya’da orman yangınları  korkutmaya devam ederken, Başkan Medvedev alevlerin söndürülmesi için başka ülkelerden yardım almaya hazır olduklarını da kaydetti. Rusya Başkanı’nın talimatıyla ilk yardıma koşan Azerbaycan ve Ukrayna’nın bu yöndeki isteğine yeşil ışık yakıldı. Azerbaycan ve Ukrayna’ya ait toplam dört yangın söndürme helikopteri Rusya’daki orman yangınlarıyla mücadelede kullanılacak.

Konuyla ilgili Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya gelen Medvedev, yabancı  meslektaşlarının kendisini telefonla arayarak yardıma hazır olduğunu da ifade etti. Bakan Şoygu da bu bağlamda Azerbaycan ve Ukrayna’dan ikişer özel helikopterin yardıma davet edilmesinin önemli bulduklarının belirterek, “Başka ülkelerden de teklif geldi, ama söz konusu iki ülkenin yardım önerisi üzerinde durarak genel mücadele planımıza ilave edebiliriz”. dedi.

Bunun üzerine Medvedev Azerbaycan ve Ukrayna makamlarına teşekkürlerini sunarak, “Biz ortaklarımıza müteşşekiriz. Bu yardım çok değerli.” diye konuştu.

Şu anda ülkede 529 yangının halen devam ettiği belirtildi. Yangınlarda 56 uçak ve helikopter görev yapıyor. 40 kişinin hayatını kaybettiği yangınlarda, toplam 648 bin hektar alan yanarak kül oldu. Yangınların söndürülmesi için Olağanüstü Hal Bakanlığı, ordu, İçişleri Bakanlığı ve gönüllü vatandaşlardan oluşan 155 bin kişi seferber edilmiş durumda.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-734060-Rusya_Yangin_1 RIA-734060-Rusya_Yangin_2