Rusya’da yangınlar Genelkurmay Başkanlığı’nın önemli gizli merkezini küle çevirdi

1
Rusya'da orman yangınları ülke Genelkurmay Başkanlığı'na ait önemli ve gizli İletişim Merkezi'ni küle çevirdi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bir üssün yanmasına sinirlenerek, dört üst düzey askeri yetkiliyi görevinden almıştı.
Rusya Savunma Bakanlığı bir yetkilisi, Moskova çevre bölgesi Kolomenskaya'da Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı gizli bir askeri tesisin yandığını belirtti. Rus askeri yetkili, "Orman yangınları sonucunda Kolomenskaya bölgesindeki Genelkurmay Başkanlığı'nın İletişim Merkezi yandı. Burası stratejik açıdan önemli bir askeri tesis. Olay Perşembe günü meydana geldi. Aynı gün Deniz Kuvvetleri'ne ait 2512 nolu hava üssü de yanmıştı." dedi.

Yanan önemli askeri merkezde Genelkurmay Başkanlığı'nın gizli anteni bulunuyordu. Rusya Savunma Bakanlığı yetkilisi, "Anten ormanda bulunuyordu. Alevler anteni hedef alınca askerler söndürmekte zorlandı. Zarar çok büyük: Milyonlarca ruble. Askeri savcılık, olaya takibe aldı." diye konuştu.

Dün Başkan Medvedev, aynı bölgede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 2512 nolu hava üssünde çıkan yangın dolayısıyla dört üst düzey askeri görevden almıştı. Medvedev, olayla ilgili Deniz Kuvvetleri Komutanı Vladimir Vısotski ve yardımcılarına uyarı cezası da verdi. Konuyla ilgili Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov'a talimat veren Medvedev; "Amiral Vladimir Vısotski ve yardımcılarına görevini tam anlamıyla yerine getirmedikleri gerekçesiyle uyarı cezası verilsin." dedi. Hava üssündeki yangın 29 Temmuz'da meydana gelmişti. Ancak Rus halkı yangından daha dün haberdar oldu. Yangında silah depolarının da aralarında bulunduğu büyük bir alanın yanarak kül olduğu belirtiliyor.