Erdoğan Putin’i arayarak yangınla ilgili yardım önerdi

4

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus meslektaşı Vladimir Putin'i arayarak yangınla mücadele için Rusya'ya yardım etmeye hazır olduklarını belirtti. Putin de Erdoğan'a yardım önerilerinden dolayı şükranlarını sunarak ilgili kurumların gerekli çalışmaları takip edeceğini kaydetti.

Rusya Başbakanlığı sitesinde yeralan yazılı açıklamada, Türk Başbakanı Erdoğan ve Rus meslektaşı Putin arasında bir telefon görüşmesi yapıldığı belirtildi. Açıklamada, "Erdoğan aşırı sıcaklarla mücadele eden Rusya halkıyla dayanışma içinde olduklarını belirterek destek verdiklerini kaydetti." denildi.

Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov da basına yaptığı açıklamada, "Telefon görüşmesinde Erdoğan Türkiye olarak orman yangınlarıyla ilgili mücadelede zorukları daha iyi anladıklarını ifade etti. Erdoğan ülkesinin her yaz aylarında bu sorunlarla mücadele ettiğini de sözlerine ekledi. Türk Başbakan Rusya'ya gereken yardımı yapmaya hazır olduklarını belirtti. Putin ve Erdoğan ilgili detayların yetkili kurumlar aracılığıyla koordine edilmesi hususunda da anlaştı. Rusya Başbakanı, Türk tarafına yardım önerisinden dolayı teşekkürlerini de iletti" sözlerini dile getirdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan