Yoğun dumanla kaplı Moskova'da ölümler yüzde 30 arttı; Erdoğan, Putin'e başsağlığı diledi, yangınlar için yardım önerdi

2

Rusya'da mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeni ile çıkan yangınlar aratarak devam ediyor. Çıkan yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 52'ye ulaşırken, dumanla kaplı Moskova'da Temmuz ayında ölüm oranlarında yüz 29,7 artış yaşandığı görüldü. Havalimanlarında uçuşlar ertelenirken, 1 Eylül'de başlaması beklenen okulların açılışının ertelenmesi de gündemde. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak başsağlığı diledi.

Başbakan Erdoğan, Putin'le yaptığı  telefon konuşmasında yangın söndürme uçakları ve diğer donanımlarla yardım teklifinde bulundu. Putin de Erdoğan'a teşekkür ederek, ihtiyaç olması durumunda Türkiye'den talepte bulunacaklarını belirtti. Rusya'nın güney ve batı bölgelerine doğru genişleyen yangınlarda 2 bin ev yanarak kül olurken, 500'den fazla yangının halen sürdüğü belirtiliyor.

Ölüm oranları arttı

Moskova Sağlık Dairesi'nden bir kaynak Interfax'a yaptığı açıklamada Temmuz ayında ölüm oranlarının yüzde 29,7 arttığını söyledi. Yoğun duman nedeni ile kalp rahatsızlığı ve diğer hastalıklara bağlı olarak yaşamlarını  kaybedenlerin sayısı günlük ortalama 120 kişi arttı. Günde ortalama 330 kişinin hayatını kaybettiği Moskova'da Temmuz ayında bu rakam 450'ye çıktı. Aylık ortalamadan 3 bin 500 daha fazla kişi yaşamını yitirdi. Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Genadi Onişenko ölüm oranlarındaki artışın duman ve hava sıcaklıkları ile doğrudan ilişkilendirilmesini doğru bulmuyor.

140 uçuş  ertelendi

Başkent Moskova'da kabul edilebilir seviyeden beş kat daha fazla olan duman ve sis nedeni ile uçuşlar da ertelenmeye başladı. Domodedovo hava limanında görüş mesafesi bin 300 metre, Vnukova havalimanında 600 metre ve Şeremetyevo hava limanında da 450 metreye kadar düştü. Sabah saatlerinde üç hava limanında da 400 metrenin altına düştüğü zamanlar da olurken, 140 uçuş ertelendi. Rusya Sağlık Bakanlığı mecburi kalmadıkça dışarı çıkmamayı önerirken, dışarda maske takılmasını talep etti. Şehirde trafik polisleri de maskeleri ile çalışmaya başladı.

Okullar geç  açılabilir

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı  bu yıl çıkan yangınlarda 729 bin 761 hektar alanın yok olduğunu açıkladı. Bazı bölgelerde 42 dereceye kadar çıkan sıcaklıklar nedeni ile bir çok bölgede yangın çıkma tehlikesinin sürdüğü uyarısı yapıldı. 1 Eylül'de başlaması beklenen okullar için henüz bir karar alınmasa da duman ve kirliliğin sürmesi durumunda okulların açılışının ertelenmesi de gündemde.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan