Yabancı diplomatlar duman nedeniyle Moskova’yı terkediyor

0
Rusya’nın başkenti Moskova’da duman ve yangın kokularının artması nedeniyle görevli Batılı diplomatların kenti terkettiği belirtildi. 

Ülkede orman yangın sayısı artarken, toplam ölü sayısı da 52’e ulaştı. Moskova’da futbol turnuvaları ve 60’a yakın uçak seferleri de iptal edildi.

Moskova’da bugün sabah saatlerinden itibaren dumanlı havanın ve yangın kokularının artması nedeniyle bazı görevli Batılı diplomatlar kenti terketmeye başladı. Rus basınında çıkan haberlere göre, Almanya kendi büyükelçilik ve konsolosluk dairesini geçici olarak kapattı. Avusturya, Polonya ve Kanada büyükelçilik görevlileri de aileleri ile birlikte Moskova’yı terkediyor. ABD, Fransa ve Bulgaristan makamları da kendi vatandaşlarına çağrıda bulunarak Rusya’ya yönelik turistik gezilerden vazgeçmeye davet etti.
Basında çıkan haberlere göre, Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu Bryansk bölgesinde çıkan yangınlardan dolayı havada radyasyon oranının artabileceği yönünde uyarılarda da bulundu. Bryansk, Moskova'ya yakın bölgede bulunuyor.

Moskova’da ise sokak ve metrolarda az sayıda insan görülürken, çoğu vatandaşın sağlık maskesiyle dolaştığı da gözlerden kaçmadı. Meteroloji uzmanları dumanlı havanın Salı gününe kadar devam edeceğini belirtirken, sağlık yetkilieri zararlı dumanları yutmamak için vatandaşların ıslak bezle solunum yollarını kapatmalarını istedi. Uzmanlar ayrıca ev ortamında odaları sürekli temizlemeye, pencerelerde yaş bez asmaya ve vatandaşların sık sık duş almasına da davet etti.

Rusya’da orman yangın sayısı 853’e çıkarken, toplam ölü sayısının ise 52’e ulaştığı da belirtildi. Orman yangınlarıyla mücadele için İtalya, Almanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Belarus’tan görevli yardım birlikleri Moskova’ya geldi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan