Moskova'da duman nedeni ile ölüm oranları iki katına çıktı

0

Rusya'nın başkenti Moskova'yı  kaplayan duman ve normalin altı kat üzerinde olan karbondioksit nedeni ile ölümler iki katına çıktı. Günlük ortalama 360-380 kişinin öldüğü başkentte, ölüm rakamları 700'ün üzerine çıktı. Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları başkent Moskova'dan kaçmaya çalışıyor.

Moskova Halk Sağlığı Dairesi'nden Andrey Seltsovski yaptığı açıklamada, "Normalde günde 360-380 kişi hayatını kaybediyordu. Bu rakam 700 üzerine çıkmış durumda." dedi. Novaya Gazeta'ya değerlendirmede bulunan bir üst düzey sağlık yetkilisi ambülansların normal hastaları hastanelere taşımak için yeterli olmadığını, savaş zamanında olduğu gibi bir çalışma yoğunluğunun olduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili gazeteye verdiği bilgide "Doktorlar bazen bayılacak hale geliyor. Günlük yoğunluk bizi zorluyor. Olağanüstü ekipler için hastanelerde içme suyu yok. Sıcak çarpması yaşayan hastalar için bazen kendimiz dışardan su alıyoruz..." şeklinde konuştu. Özellikle yaşlılar ve kalp hastalığı bulunanlar büyük risk altında bulunuyor. Meteoroloji yetkilileri en az bir hafta daha Moskova'daki hava kirliliği ve dumanın süreceği konusunda uyarıyor.

Moskova'dan kaçış sürüyor

Moskova'da sağlık durumunu olumsuz etkileyen hava koşulları nedeni ile bazı yabancı diplomatlar ve turistler başkenti terk ederken, havalimanlarındaki yoğunluk da dikkat çekiyor. Bir haftadır uçakların başkent havalimanlarında iniş ve kalkışlarında sorunlar yaşanırken, pazar günü 104 bin 44 yolcu çıkışı ile başkentte yeni bir rekor kırıldı. Başkente 879 uçak gelirken, 845 uçak da Moskova'dan ayrıldı. Moskova'lıların Rusya'nın diğer kentleri ve yurt dışına çıkış yaptıkları belirtiliyor.

Bin yılın en kötüsü

Rusya'da yaşanan hava sıcaklıkları  ve kuraklıkların son bin yıl içinde görülmediğini kaydeden Rusya meteoroloji kurumu Rosgidromet yetkilisi Aleksander Frolov, "Rusya'nın Hrsitiyanlığı kabul etmesinden önce benzer bir kuraklık görüldü. Ancak o zamandan bu yana atalarımız benzer bir hava şartları ile karşılaşmadı... Bu çok özel bir durum. Kayıtlarımızda benzer bir bilgi yok." dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan