Moskova’da vatandaşlar dumanlı havadan dertli

3

Moskova’nın çevre bölgesinde meydana gelen orman ve bataklık yangınları nedeniyle Rusya başkenti dumanlara ve yangın kokularına teslim olurken vatandaşlar dertlerini Cihan mikrofonuna paylaştı.

Yazın sıcak olmasını sevinçle karşıladığını belirten Rusya Savunma Bakanlığı’nda görevli Binbaşı Vyaçeslav Kurkov “Tabii ki yaz ayları sıcak ve güneşli geçmesi lazım. Ama bu seferki sıcaklar normalın dışlında. Eğer yangınla ilgili ön çalışmalar yapılsaydı inanın bu dumanla karşılaşmayacaktık. Ben 1972 ve 2000 yıllarını da hatırlıyorum. Aynen böyle orman yangınları çıkmıştı. Her olay için önlem almak şart. Orman ve bataklık yangınları için özel itfaiye ekibi vardı o yıllarda. Ama ne yapalım. Hava durumu bu, sabrediyoruz, bazen de eğleniyoruz ve iyi olması için dua ediyoruz” şeklinde konuştu.


Fransadan turistik gezi için Moskova'ya glediğni anlatan Alex havasızlığın gezilerini olumsuz etkilediğini, ancak yine de Moskova'yı çok beğendiklerini belirtti. Alex, “Soğuk hava beklerken sıcak hava ile karşılaşmak açıkçası beni çok şaşırttı. Şu duman da çok rahatsız edici, bazı tarihi bina ve mekanları tam anlamıyla göremiyorsunuz” sözlerini dile getirdi.

Nefes alamadığında yakınan Rustam Kutuzov, “Hava çok kötü, eşim de hamile ve kendisi için zararlı bu hava. Moskova da değişiyor giderek, her yıl başkentimizi ziyaret ediyoruz. Bu sefer farklı gördük. Umarız düzelir” dedi.

St.Petesrburg’tan Moskova’ya geldiğini anlatan Elnur Sabirov, “Her taraf duman için. Bu duruma çok üzülüyorum. Zorla nefes alıyoruz. Allah’ın takdiri..” ifadelerini kullandı.

Turistik gezi için Moskova'ya geldiğini belirten Yuliya Timofeyeva ise “Çok zor, zavallı insanlar nasıl bu dumanda yaşıyor. Ben kendim Baltık Cumhuriyetlerinin birinde oturuyorum. Bizim oralarda böyle bir duman olmaz. Nefes almak çok zor. Sizin İstanbul daha güzel, İstanbul’a çok selam!“ diye konuştu.

Bir çoğu için sıcak ve dumanlı hava çekilmez olsa da Svetlana hanımı hava durumu memnun ediyor. Doğanın her mevisimini seviyorum diye Svetlana hanım, “Soğuk ve güneşin başka bir güzelliği var. Bu tür olaylarda zarar görmemek için Moskova çevresinde de tatil dinlenme tesisleri oluşturulabilir. Tam zamanı Türkiye’yi gitmenin. Orası tam masal ve tatil bölgesi. Denizi, mutfağı ve insanları da güzel” yorumunda bulundu.

Öğrenci Nastya Şurıgina, “Bu havayı yutmak çok zor, kendimi kötü hissediyorum. Umuyoruz kısa zamanda bu çile biter” diyerek devletin daha çabuk yangınları söndürmesini diliyor. Arkadaşı Zilya Gazedeyeva da “Ben de arkadaşımın dediklerine aynen katılıyorum. Çok itfaiye ekibinin görev alması ve yangını söndürmesi lazım. Bu hava dayanılmaz. Bu güneşli yaz günlerinde sırf duman yüzünde dışarıda rahat gezemiyoruz” dedi.

Özellikle gece çok rahatsız olduğunu belirten Anna Polyakova şöyle konuştu: “Nefes almak çok zor, hava çok kötü. Geceleri de uyuyamıyoruz, pencereyi de dumandan dolayı açamıyoruz. Eskiden böyle bir şey görmemiştim. İlk kez karşılaşıyorum”.

Öte yandan Moskova'yı bir haftadan beri kaplayan duman ve normalin altı kat üzerinde olan karbondioksit nedeni ile ölümler iki katına yükseldi. Günlük ortalama 360-380 kişinin öldüğü başkentte, ölüm rakamları 700'ün üzerine çıktı. Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları başkent Moskova'dan kaçmaya çalışıyor.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan

Moskova_duman_hbrs01 Moskova_duman01

Moskova_duman_hbrs02 Moskova_duman_hbrs03