Rus Bakan: Yeni doğa koşullarında yaşamayı öğrenmemiz lazım

1

Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu ülkenin son günlerde benkenmedik hava koşulları ile karşılatığını belirterek  “Yeni doğa koşullarında yaşamayı öğrenmemiz lazım.” dedi. Öteye yandan Rusya genelinde çıkan orman ve bataklık yangınlarda ölen vatandaş sayısı 54’e ulaşırken, Moskova’da hayatın normale döndüğü de gelen haberler arasında.

Bakan Şoygu: Bu hava koşulunun ne zaman biteceğini kimse bilemez

Basına konuşan Bakan Şoygu, aşırı sıcaklardan dolayı hava durumu sonuçlarını analize edebilmek için bir araştırma ekibi oluşturulmasını önerdi. Şoygu, “Bizde hiçbir zaman böyle bir hava koşulu olmamıştı. Dolayısıyla Rusya Bilimler Akademisi’nde bağlı profesyonel bir ekip oluşturmamız lazım. Ki bu uzmanlar gelecekte başımıza neler geleceğini araştırabilsin. Oluşturacağımız ekip, hayali senaryolardan ziyade net tahminlerde bulunmalı.” dedi.


Genel olarak geniş bir kapsamlı bilimsel araştırmaların yapılmasını savunan Rus bakan, “Bu tür yeni doğa koşullarıyla yaşamayı öğrenmemiz lazım. Dolayısıyla farklı doğa koşullarında yaşamayı öğrenmeliyiz. Bugün hiçbir kurum bu doğa koşulunun ne zamana kadar süreceğini bilemez.” diye konuştu.

Lujkov: Tatil yapmıyordum, tedavi altındaydım!

Rusya genelinde orman yangın sayısı 554’e düşerken toplam ölü sayısı ise 54’e yükseldi. Bir haftadan beri duman ve yangın kokularına teslim olan Moskova’da da hayat normale döndü. Yurtdışı tatilini yarıda kesen Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, sabah saatlerinde Başbakan Vladimir Putin’le görüştü. Putin, “Tatilden dönmekle iyi yaptınız, tam zamanında yaptınız” derken, Lujkov dumanlu hava koşullarında Moskova sağlık yetkililerinin gerekeni yaptığını kaydetti. Lujkov, ayrıca 10 bin Moskovalı çocuğun Bulgaristan, Krım ve Krasnodar tatil bölgesine göndereceklerini belirtti. Moskova’nın dumanlı hava koşullarında Belediye Başkanı Lujkov’un yurtdışında tatil yapmasını Rus basını eleştirince, Başkan Rus İzvestia gazetesine özel konuşarak, “Ben tatilde falan değildim. Sportif bir travma nedeniyle tedavi görüyordum. Doktorlar izin verdi diye geldim.” diye kendisini savundu.

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan