Dünya Sağlık Örgütü, Rus vatandaşların sağlığından endişeli

4
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Rusya’da iki aydır süren aşırı sıcaklardan ve orman yangınlarından dolayı Rus vatandaşların hayatından endişe ettiğini belirtti. Hava nedeniyle Moskova’da ölüm sayısı artarken, bazı yabancı vatandaşların kenti terkettiği de gelen haberler arasında.

Dünya Sağlık Örgütü, ülkenin bazı bölgelerinde yaşanan doğal olaylar nedeniyle hava kirliliğinin ve havada çeştli tehlikeli maddelerin (dioksit azot, karbondioksit ve dioksit kükürt) fazla arttığını belirtti. Rus vatandaşların sağlığından endişe ettiklerini belirten örgütün Avrupa Bölge Bürosu, başta Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı başta olmak üzere ilgili Rus kurumlarına teknik yardımda bulunmaya hazır olduğunu da önerdi. WHO ayrıca Rus sağlık görevlileri için yapılması gereken çalışmalarla ilgili tavsiyelerde de bulundu. WHO görevlileri özellikle, dumanlı hava ve yangın kokularının solunum hastalarına, yaşlı insanlara ve çocuklara çok zararlı olduğu hususunda Rus meslektaşlarını uyardı. WHO aşırı sıcaklık ve orman yangınının sağlıklı bir insanda hangi hastalıklara yol açabileceğini de yazılı olarak anlattı.
Birleşmiş Milletler (BM) Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre BM Başkanı Ban Ki-Moon yangınların söndürülmesi için Rusya’ya yardım etmeye hazır olduklarını belirtti.

Moskova’yı kaplayan duman ve normalin altı kat üzerinde olan karbondioksit nedeniyle ölümler iki katına çıktı. Günlük ortalama 360-380 kişinin öldüğü başkentte, ölüm oranları 700’ün üzerine çıktı. Özellikle yaşlılar ve kalp, tansiyon hastaları Moskova’dan kaçmaya çalışıyor.

Moskova’da çalışan bazı yabancı vatandaşların hava durumunun düzelmesine rağmen kenti terkediyor. Özellikle Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Addülaziz’in talimatıyla aralarında diplomat aileleri dahil 80 kişinin Moskova’dan tahliye edilmsi kararlaştırıldı. Rus Mayak radyosunun haberine göre, başka Arap ülkeleri de kendi vatandaşlarının kenti terketmesine davet etti. ABD Dışişleri Bakanlığı da hava durumu nedeniyle Moskova’daki Amerikan diplomat ve ailelelerine bir aylığına kentten ayrılma izni tanıdı. Norveç Moskova Konsolosluğu da geçici olarak vize işlemlerini durdurdu. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan