Rusya’da aktif yangın alanları yarı yarıya azaldı

2

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada son iki haftadır Rusya’yı esir alan yangınların yarı yarıya azaldığı açıklandı. Önceki gün 180 bin hektarlık alanda aktif olan yangınlar bugün itibarı ile 90 bin hektara kadar geriledi.

Rusya’nın merkez ve Avrupa bölgesinde 40 derecenin de üzerine çıkan hava sıcaklıkları nedeni ile 50 den fazla kişi yaşamını yitirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Son 24 saatte 290 yeni yangın bölgesi oluştu. 314 ayrı bölgede de yangınlar sürüyor. Toplam 612 yangın 92 bin 702 hektarlık alanda etkisini sürdürüyor…”

Rusya tarihinde ilk kez bu ölçekte görülen yangınları söndürmek için 26 bin yangın söndürme ekipmanı ve 39 yangın söndürme uçağı ve helikopteri kullanılıyor. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı Fransa, İtalya, Bulgaristan ve BDT ülkeleri bölgeye yardım gönderdi. Bakanlık yabancı ülkelerden 13 helikopter ve 551 kişi ile destek geldiğini duyurdu. Türkiye’den iki yangın söndürme helikopteri bölgede görev yapıyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Riazan Bölgesi’nde yangınlarla mücadele için pilot yardımcısı olarak görev yaptı. Be-200 model yangın söndürme uçağı ile bir buçuk saat görev yapan Putin, Oka Nehri kenarında yangınların söndürülmesi için uğraş verdi.

Başkent Moskova’yı iki haftadır esir alan duman tabakası ve zehirli karbondioksit gazının da rüzgarın etkisi ile kısmen azalmaya başladığı belirtiliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan