Sıcak havalar Rusya'yı terk ediyor

0

Rusya'yı iki aydır esir alan anormal sıcaklıklar önümüzdeki haftadan itibaren ülkeyi terk ediyor. Rusya'nın merkez bölgelerinde 40 dereceyi bulan sıcaklıklar nedeni ile çıkan yangınlarda 54 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya Devlet Meteoroloji Merkezi Başkanı  Roman Vilfand basına yaptığı açıklamada, "Merkez Rusya'nın  üzerinde etkili olan sıcak hava basıncı önümüzdeki salı  gününden itibaren azalmaya başlayacak. 21 Haziran'dan itibaren ilk kez böyle bir hava sirkülasyonu görülecek..." dedi.

Rusya'nın 22 bölgesinde etkili olan ve bin yılda bir görülen kuraklıklar ve yangınlar nedeni ile ülkenin kaybı 15 milyar doların üzerinde. Tahıl ürünlerinin iracatını 31 Aralık'a kadar yasaklayan ülkede gıda ürünlerinde yüzde 10-15 civarında bir artış yaşanması bekleniyor.

Vilfand Moskova'yı kaplayan duman ve karbondioksit gazının etkisinin gelecek hafta sonuna kadar kısmen de olsa devam edeceğini belirtti. Yetkili, "Moskova'nın hemen çevresinde oluşan yangınların bunda etkisi yüksek. Muhtemel yangınların başkentte yeni duman yoğunluğuna neden olması da mümkün" değerlendirmesinde bulundu.

Fatura büyüyor

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev kuraklıklar nedeni ile bir çok çiftçinin iflas etme noktasına geldiğini söyledi. Şartların uygun olması durumunda tahıl ürünleri ihracatına getirilen yasağın gevşetilebileceğini kaydeden Rusya lideri, "Bir çok bölgede durum çok vahim... Çiftçiler iflasla karşı karşıya... Kuraklık nedeni ile rekoltede yüzde 25'lik düşüş var." şeklinde konuştu. Rostov bölgesinde yetkililerle görüşen Medvedev, tarım arazilerinde de incelemelerde bulundu. Rusya lideri tarım ürünleri ile ilgili fiyat artışlarının da spekülatif olduğunu kaydetti.

Rusya'da 43,6 milyon hektar ekili alanın kuraklıklardan etkilendiği kaydediliyor. Geçen yıl 100 milyon tona yaklaşan rekoltenin bu yıl 70 milyon tonun altında gerçekleşmesi bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan