Rusya'da fırtına 90 bin kişiyi elektriksiz bıraktı

0

Rusya'nın kuzey batı bölgesinde oluşan fırtına nedeni ile 90 bin kişi elektiriksiz kaldı.  İki aydır aşırı sıcaklarla mücadele eden ülkenin güney ve orta kesimlerinde 371 noktada yangınlar devam ediyor.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Şiddetli yapış ve rüzgar nedeni ile ülkenin kuzey batı bölgelerinde bin 500'den fazla kasaba ve yerleşim yeri etkilendi. Leningrad, Novgorod, Pskov ve Vologda bölgelerinde 93 bin 841 kişi elektriksiz kaldı." bilgisi verildi. Elektirik direkleri ve hatlarında oluşan arızaların onarımı için bölgeye ekipmanlar gönderildi.

Pazar günü başlayan fırtınanın saniyede 30 metre hıza ulaştığı, akşam saatlerinden itibaren de bölgeye elektiriğin verilebilmesi için çalışmaların sürdüğü kaydediliyor. Meteoroloji yetkililerine göre Rusya'nın avrupa bölgesinde yağışların önümüzdeki günlerde etkili olacak.

Rusya'nın başkenti Moskova'da yangınlar nedeni ile oluşan duman kısmen de olsa devam ederken, NASA'dan gelen raporlarda 371 ayrı noktada yangınlar tespit edildi. 54 kişinin hayatını kaybettiği yangınlar nedeni ile evsiz kalan 3 bin 500 kişi için Ekim sonuna kadar yeni konutlar hazır edilecek. Rusya'nın aşırı sıcaklara bağlı kuraklıklar nedeni ile de ekonomik kaybı 15 milyar dolara ulaşmış durumda.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan