Çeçen lider Kadirov'un evine saldırı: 22 ölü

25

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov'un köyü Çentoroy'da bulunan evine saldırı gerçekleştiren militanlarla Çeçen güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 12 saldırgan ve 5 polis öldü. Çatışma arasında kalan 5 sivil de hayatını kaybetti. Yaralı polis ve siviller ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. 17 polisin ve 7 de sivilin yaralı olduğu kaydediliyor.

Yerel saatle 04:30'da Ramazan Kadirov'un da köyde bulunduğu bir sırada saldırı düzenleyen 30 kadar militan grup evlere ateş etmeye başladı. Köyde bulunan güvenlik güçleri ve Kadirov'un korumalarının karşılık vermesi üzerine 12 militan öldürülürken, saldırganların bir kısmı kaçmayı başardı.

Kendisinin yönettiği operasyonla ilgili açıklamada bulunan Kadirov, "Köye giren 12 militanın tamamı öldürüldü... Şu anda köyde durum kontrol altına alındı. Polis ve güvenik güçleri çevrede yer alan ormanlık alanda teröristleri yok etmek için takip gerçekleştiriyor" dedi. Kadirov teröristleri yok edebilmek için köyün içine kadar girmelerine izin verdiklerini ifade eden Kadirov, "Kaçan militanların görüntüleri kayda alındı. Er ya da geç onları da yakalayacağız" şeklinde konuştu. Kadirov öldürülen militanların kimliklerinin tespiti için yapılan incelemelere de katıldı.

Sabah saatlerinde diğer bir Kuzey Kafkas Cumhuriyeti Dağıstan'da da polis kontrol noktasında çatışma çıktı. Polisin dur ihtarına uymayan bir araçtan ateş edilmesi üzerine polis karşı ateş açtı. Araçta bulunan dört militanın öldürüldüğü belirtiliyor.

Rusya'nın Dağıstan, İnguşetya ve Çeçenistan cumhuriyetlerinin yer aldığı Kuzey Kafkasya bölgesinde olağanüstü hali kaldırarak bölgede savaş halini sona erdirmesine rağmen, son aylarda bölgede polis noktalarına ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Dün de Kabardina-Balkar Cumhuriyeti'nde iki ayrı noktada gerçekleşen operasyonlarda 9 militan öldürülürken, Dağıstan'da gerçekleşen bir diğer saldırı da 5 militan etkisiz hale getirildi ve iki güvenlik görevlisi de yaşamını yitirdi.

Rusya güvenlik güçleri ve istihbarat taşkilatı FSB geçen hafta gerçekleştirdiği operasyonla Moskova metrosuna yönelik terör saldırısı yapan militan grubun arkasında olduğu iddia edilen Magomedali Vagabov ve diğer dört militanı öldürmüştü. Dağıstan'ın Gunib kasabasında öldürülen Vagabov'un, iki intihar komandosundan biri olan Meryem Şaripova'nın kocası olduğu belirtiliyor. Çeçen lider Doku Umarov'a yakınlığı ile bilinen Vagabov'un intikamını almak için ayrılıkçı grupların harekete geçtiği gelen iddialar arasında.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan