Dazlaklar Rusya’da rock festivalini bastı; 1 ölü, onlarca yaralı var

0

Rusya'nın Ural bölgesi Miass kentinde düzenlenen Tornado rock festivalini basan yüzden fazla dazlak, 14 yaşında bir kız çocuğunun ölümüne neden olurken, onlarca kişiyi de yaraladı. Polisin müdahalede geciktiği olaylarda 15 saldırgan göz altına alınırken, diğerleri bölgeden kaçmayı başardı.

Bölgeden gelen haberlere göre 20 ile 100 kişi arasında yaralı var. Olay yerine ondan fazla ambülans hareket ederken, Rus çevik kuvveti OMON'lar bölgeye sevk edilmiş durumda.

Üslerini çıkarmış vaziyette, ellerinde cop ve demir çubuklarla organize bir şekilde festival alanına gelen kalabalık dazlak grubu polis kordonunu geçmeyi başardı. Yerel basında yer alan iddialara göre, "Polis ve güvenlik güçleri ya hareket etmiyordu, ya da farklı bir alana gidiyordu. Bazı saldırganlar polis memurlarından kaptıkları coplarla festivale katılanları dövmeye baladı." Olaylarla ilgili çekilen fotograf ve görüntülerde de polisin olaya müdahale yerine bölgeden ayrılması dikkatlerden kaçmıyor.

Uralpolit.ru haber portalına göre saldırı önceden organize edildi. Miass bölge valisi İgor Voinov portala yaptığı açıklamada, "Saldırganlar organize bir şekilde bir anda ortaya çıktı ve yine organize bir şekilde bölgeden kaçmayı başardı." dedi.

Rusya'nın en popüler rock festivallerinden biri olan Miass organizasyonlarına her yıl 3 binden fazla kişi katılıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

dazlak_saldiri_2 dazlak_saldiri_3