Rusya'da yangınlar yeniden başladı; 5 ölü, 14 yaralı

2

Rusya'da yaz döneminde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeni ile çıkan yangınlar henüz kontrol altına alınırken, Volgograd bölgesinde yeni bir yangın başladı. Beş kişinin öldüğü yangınlarda, 14 kişi yaralandı ve 532 bina da zarar gördü.

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan bölge yetkilisi, "Danilovskoye bölgesinde bir kişi ve Kotovski bölgesinde de bir kadın yaşamını yitirdi. 13 yaralı  hastaneye kaldırıldı. Çoğunun sağlık durumu iyi. Ancak bir kadının ikinci derecede yanıkları var. Kamışınski bölgesinde de bir kişi yaralandı" dedi. Bölgeden gelen bilgilere göre 750 kişinin de tahliyesi gerçekleştirildi ve ölü sayısı da beşe ulaştı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bölgede dokuz ayrı yerleşim biriminde 30'dan fazla yangın çıktı. Bölgede 500'den fazla bina zarar görürken, 50 bin kişinin tehlike altında olduğu belirtiliyor.

İki adet Il-76 yangınla mücadele uçağı, bir adet Be-200 uçak ve 2 adet Mi-8 helikopter bölgeye ulaştı. Bin 500 kişi de yangınla mücadele için çalışmalara başladı. Gözlemciler Aleksandrovka kasabasının tamamen yok olduğunu belirtiyor.

Kremlin sözcüsü Natalya Timakova, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in yangınlardan etkilenen halka yardımların bir an önce ulaştırılması emrini verdiğini söyledi. Azerbaycan'da resmi temaslarda bulunan Rusya lideri, önceki yangınlarda evleri yananlar için inşası başlayan konutların da incelenmesi için görevlendirme yaptı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de yaraların sarılması için 25,4 milyon dolar bütçeden pay ayırdı.

Rusya'nın avrupa bölgesinde çıkan yangınlarda 2 bin ev kül olurken, 3 bin 500 kişi evsiz kalmıştı. 50 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlar için pazar günü televizyonda konuşan Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu, "Orman ve diğer yangınların üstesinden geldik" açıklamasında bulunmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan