Bayram günü Kafkaslar kana bulandı: 17 ölü, 138 yaralı; ikinci patlama ihbarı var

0

Rusya’nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nde bir pazar yerinde meydana gelen terör saldırısında ilk belirlemelere göre 17 kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 138 kişi de yaralandı. Saldırıda 30-40 kilogram TNT gücünde patlayıcı madde kullanıldığı belirtiliyor. Kuzey Osetya İçişleri Bakanlığı patlamada 17 kişinin öldüğünü doğrularken, yaralı sayısının 138'i geçtiğini doğruladı. Yaralılardan halen 120'sinin hastanelerde tedavisi sürüyor.

Terör saldırısı Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da şehir merkezinde bulunan pazar yerinde meydana geldi. Pazarın yanına park etmiş bir araba sabah saatlerinde patladı. Zanayev sokağında yaşanan terör saldırısında arabanın bomba yüklü araç olduğu da tespit edildi.

Olay yerine gelen Rus güvenlik güçleri ve bomba uzmanlar saldırıda kullanılan bombanın 30-40 kilogram TNT gücünde olduğunu belirtiyor. Bir yetkili, “Patlama fazla kuvvetli idi: Yakın binalardaki camlar bile kırıldı.” dedi.

Saldırı yerine gelen Kuzey Osetya Cumhurbaşkanı Taymuraz Mamsurov da burada yaptığı kısa açıklamada, “Henüz net bir bilgi yok. Olay yerinde inceleme yapıyoruz.”  diye konuştu.

Olayla ilgili inceleme başlatılırken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kuzey Kafkasya Kremlin Temsilcisi aleksander Hloponin'i bölgeye gönderdi. Olağanüstü Hal Bakanlığı'na ait özel bir uçak yaralıları bölgeden alarak Moskova'ya getirdi. 

Hükümet saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine 33 bin dolar, yaralılara ise 6 bin 500 dolarla, 13 bin dolararasında yardım yapılmasına karar verdi.

İkinci patlama ihbarı

Rusya güvenlik güçleri bölgede ikinci bir saldırı olmasından endişe ederken, insanlar pazar yerinden tahliye edildi. Polis bomba yüklü ikinci bir araç olabileceği endişesi ile aramalarını yoğunlaştırdı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada kimliği belirsiz bir kişi Eğitim Baknlığı'nı arayarak başkent Vladikavkaz'da eğitim kurumlarından birine saldırı yapacağını duyurdu. Vladikavkaz'da okul ve ana okulları tahliye edildi.

Kuzey Kafkasya’nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nde en son terör saldırısı 17 Ağustos’ta İnguşetya ile sınır polis kontrol noktasında meydana gelmişti. Bu intihar saldırısında üç güvenlik görevlisi hayatını kaybederken, üç polis de yaralanmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-756171-Vladikavkaz_3 RIA-756171-Vladikavkaz_4