Rusya’da bu kez Sibirya ormanları yanıyor; en az 50 ev kül oldu

9

Rusya’nın Sibirya bölgesinde orman yangınları meydana geldi. Olayda henüz ölen ve yaralanan olmazken, en az 50 evin kül olduğu kaydediliyor.

Sibirya’nın Altay bölgesinde yangının Moskova saatiyle 13.45’te meydana geldiği belirtildi. Altayın Kamenski (123 hektar) ve Mihaylovski bölgesindeki (130 hektar) orman alanlarında meydana gelen yangın, komşu Nikolaevka köyünü de “esir” aldı: Köyde 50 ev yanarak kül oldu. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı yetkilileri, köy sakinlerini 14 otobüsle tahliye ederken, vatandaşların geçici olarak dinlenme kamplarına yerleştirildiği de kaydedildi. Alevlerin komşu Nevodnoe kasabasına sıçradığı da iddia ediliyor. Bu kasabada ise 107 evde toplam 249 kişi yaşıyor.

Alevlerin söndürülmesi için 250 kişi seferber edildi. Çalışmalarda 80 araç da kullanılıyor. Moskova’nın Ramenski havaalanından bir uçak ve dört helikopterin Sibirya bölgesine gitmek üzere havalandığı da belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı Basın Sözcüsü İrina Andrianova, “Krosnoyarsk kentinden bölgeye Be-200 tipli uçak, ayrıca da Ramenski havaalanından İl-76 tipli uçak ve iki Mİ-8 ve iki Mi-26 tipli helikopter hareket etti.” dedi.

Rusya’da orman yangınında 56 kişi öldü

Rusya'da yaz döneminde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeni ile çıkan yangınlar henüz kontrol altına alınırken, en son yangın Volgograd bölgesinde meydana gelmişti. Altı kişinin öldüğü yangınlarda, 14 kişi yaralandı ve 532 bina da zarar görmüştü.

Yaz aylarında Rusya'nın Avrupa bölgesinde çıkan yangınlarda da 2 bin ev kül olurken, 3 bin 500 kişi evsiz kalmıştı. 50 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlar için televizyonda konuşan Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu, "Orman ve diğer yangınların üstesinden geldik" açıklamasında bulunmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-755969-orman_altay_2 RIA-755969-orman_altay_3