Rus basını: Türkiye 'demokrasi bayramını' kutluyor

2

Türki'yede dün gerçekleşen anayasa değişikliği ile ilgili referandumda halkın yüzde 58 evet demesi Rus basınında geniş değerlendirdi. Rusya'nın önde gelen ve tek haber kanalı Rusya 24, anayasa değişikliği ile ilgili referandum sonuçlarını "Türkiye yeni Anayasayı destekledi ve 'demokrasi bayramını' kutluyor" şeklinde verdi.

Muhalefetin referandum inisiyatifini olumsuz nitelediğini ve sert şekilde eleştirdiğini dile getiren Nezavisimaya Gazeta ise, tüm öne sürülen iddialara rağmen Türkiye'nin AK Parti'nin iktidara gelmesinin ardından gelişmeye başladığını yazdı. 'Türkiye Anayasa kaderini çözüyor' adlı makalenin yazarı Nikolay Surkov, “AK Parti iktidara geldiği 2002'den bu yana Türkiye ekonomi büyümede ve istikrarda ciddi ilerlemeler sağladı. Partinin iktidar süresinde GSMH üç kat arttı. Bu yüzden iş dünyası, ticari çevreler Erdoğan'a güveniyor ve reformların ülkeye yabancı sermayenin akışının daha da artıracağını umuyor” şeklinde yazdı. 

Vz.ru haber portalı Türkiye'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın inisiyatifini desteklediğini yazarak, oylamaya katılanan Türkiye halkının büyük çoğunluğu Anayasa'nın değiştirilmesinden yana olduklarını gösterdiğini belirtti. 

RBC Daily gazetesi web-portalında referandum haberini 'Türkiye AB'ye bir adım yaklaştı' şeklinde verdi. Haberde Avrupa Birliği Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Fül'ün açıklamalarına yer veren gazete, “Reformların Avrupa Birliğine katılım kriterleri için atılan doğru yönde bir adım” ifadelerine yer verdi.

RİA Novosti ajansı de  anayasada yapılan değişikliklerin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik ve demokratikleşme yolunda önemli kazanımlar sağlayacağını yazdı. 

Kommersant gazetesi 'Türkiye haklarını gözden geçiriyor' adlı yazısıyla AK Parti yetkilerinin referandumla Avrupa kriterlerine daha da yaklaşacağı sözlerine, muhalefetin ise anayasa değişikliklerinin ülkenin İslamlaşmasına yol açacağı şeklindeki açıklamalarına atıfta bulundu.

İzvestia gazetesi
"Atatürk ilkeleri tehlikede" başlıklı Marina Aleşina imzalı haberde, anayasa değişikliği ile ilgili referandumun Türkiye'yi böldüğü iddia edildi. Haberde, "Türkiye'de bir kesim özgürlüklerin genişletilmesi ve askerlerin etkisinin azaltılmasını isterken, diğerleri değişikliklerin Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Kemal Atatürk'ün ilkelerini tehdit ettiğinden emin" değerlendirmesine yer verildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan